TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Toplum Örgütleri için Uzaktan Eğitim Atölyesi Başlıyor

Güncelleme Tarihi 01.06.2020
Beraberce Derneği, eğitim faaliyetlerini uzaktan eğitim ilkeleri çerçevesinde tasarlamak, çevrimiçi ortamlarda sürdürmek ve dijital araçlarla zenginleştirmek isteyen sivil toplum örgütlerini; beraberce paylaşmak, beraberce düşünmek ve beraberce gelişmek üzere Sivil Toplum Örgütleri için Uzaktan Eğitim Atölyesine davet ediyor. 
 
Başvuru için son tarih: 2 Haziran Salı, saat 19:00
 
Başvuru için https://bit.ly/2Tlu3Vk adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Nasıl bir arka plan?
 
Kovid-19 salgını sivil toplum örgütlerinin (STÖ) sürdürdüğü yaygın eğitim faaliyetleri için uzaktan/çevrimiçi yöntemleri kaçınılmaz kıldı. Ancak, STÖ’lerin salgının başlaması ile verdikleri ilk yanıtlar, tıpkı örgün eğitim alanında olduğu gibi, daha çok ivedilikli uzaktan öğretim biçimlerinde oldu. Bu hızlı ve erken çabalar için oldukça anlaşılır bir durum elbette. Kaldı ki; pek çok STÖ için altyapı ve uzmanlığa erişimin önünde çeşitli ve bolca engel var. Bu engelleri beraberce aşmak istiyoruz.  

Neyi amaçlıyor?
 
Atölye, salgın döneminde STÖ’lerin uzaktan eğitim/çevrimiçi öğrenme faaliyetlerinin ilgili uzmanlık  çerçevesinde yürütülmesine ve eğitim alanında salgının hızlandırdığı paradigma değişikliğine daha hazır hale gelmelerine destek olmak amacıyla yürütülecek.

Neleri kapsayacak?
  • Atölyede aşağıdaki konular etrafında öğrenme süreçleri tasarlandı:
  • Eğitimde paradigma değişim(ler)i: Salgın sonrası dönemde yaygın eğitim ve sivil toplum
  • Çevrimiçi uzaktan eğitimde kavramlar ve ilkeler 
  • Dijital ortamda öğrenme ve öğretimsel tasarım süreçleri
  • Dijital öğrenme ortamları ve araçları 
  • Öğrenen katılımını sağlamak ve arttırmak
  • Ortak ve iş birliğine dayalı ortamlar inşa etmek
  • Dijital ölçme ve değerlendirme süreçleri oluşturmak
Kimler katılabilir?
 
Atölye, uzaktan eğitim yöntemlerini gündemine alan tüm STÖ’lere açıktır. 

Nasıl gerçekleşecek?
 
Atölye, aşağıda belirtilen 2 haftalık tarih aralıklarında 30’ar kişilik 2 ayrı grup ile gerçekleşecektir. Lütfen sizin için hangi dönemin uygun olduğunu aşağıdaki başvuru formunda belirtiniz. 

Atölye programı eş zamanlı (senkron) ve eş zamanlı olmayan (asenkron) bireysel ve grup çalışmalarını içeren öğrenme etkinliklerinden oluşuyor. 

Belirtilen 2 haftalık dönemlerde toplamda 6 defa ve iki hafta için de Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri takvimlendirilecek 90 dk’lık senkron çalışma ile yine toplamda 6 defa ve bireysel farklılıklar çerçevesinde değişebilecek yaklaşık 90 dk’lık 6 asenkron çalışma gerçekleşecektir.

Atölyeye ilişkin tüm süreç beraberce Akademi Öğrenme Yönetim Sistemi üzerinden ilerleyecektir. Öğrenme Yönetim Sistemine erişim bilgileriniz başvurunuzun olumlu değerlendirilmesinin ardından size iletilecektir.

Kim yürütüyor?
 
Atölye, beraberce Akademi Koordinatörü Soner Şimşek tarafından yürütülecek. 
 
Nasıl katılabilirim?
 
Aşağıdaki başvuru formunu doldurarak ve başvuru değerlendirme sonuçlarını takiben gerçekleşecek uzaktan eğitim deneyim paylaşımı oturumunda bulunarak katılım sürecinizi başlatmış olacaksınız. 

Neden uzaktan eğitim deneyim paylaşımı oturumu var?
 
Hazırladığımız atölye kapsam ve programını paylaşım oturumlarında sizlerden gelenler ışığında gözden geçirmek istiyoruz. Böylelikle daha kolektif bir süreç inşa edebileceğimizi düşünüyoruz. 

Başvuru formu: https://bit.ly/2Tlu3Vk
 

Ne zaman?
 
Son başvuru tarihi 
2 Haziran Salı, saat 19:00

Başvuru değerlendirme sonuçlarının bildirilmesi
5 Haziran Cuma, saat 10:00

Uzaktan eğitim deneyim paylaşım oturumları için canlı buluşma
 
9 Haziran Salı, saat 11:00-12:30 / 1. Grup
11 Haziran Perşembe, saat 11:00-12:30 / 2. Grup

Atölye dönemleri
 
1. Grup: 15-26 Haziran 
2. Grup: 29 Haziran-10 Temmuz

Başvuru değerlendirme nasıl yapılacak?
 
Küçük ve orta ölçekli STÖ’ler öncelikli olarak atölyeye kabul edilecektir. Başvuru sayısına göre yeniden gözden geçirilmesi söz konusu olacak biçimde bir STÖ’den bir kişinin başvurusu değerlendirilecektir. Ayrıca, değerlendirme sürecinde farklı şehirlerden ve arka planlardan katılım, fırsat eşitliği ve cinsiyet eşitliği ilkeleri esas alınacaktır. 

Başvuru değerlendirme sonuçları en geç 5 Haziran Cuma günü, saat 10:00’da başvuru formunda yer alan STÖ genel iletişim e-posta adresi ile kişisel e-posta adresinize bildirilecektir. Başvuruları olumlu değerlendirilen katılımcı adaylarının yukarıda belirtilen tarihlerde gerçekleşecek uzaktan eğitim deneyim paylaşım oturumunda bulunmaları ile katılımları kesinleşecektir.

Sorularım için size nasıl ulaşabilirim?
 
Tüm sorularınız için akademi@beraberce.org.tr e-posta adresinden beraberce Akademi’ye ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.