TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Toplum Kuruluşları İçin Toplumsal Cinsiyet Rehberi

Güncelleme Tarihi 26.12.2016
Sivil Toplum Kuruluşları İçin Toplumsal Cinsiyet Rehberi

Yazar: Aksu Bora
Yayın Tarihi: 2015, Genişletilmiş 3. Baskı

Sivil Toplum Kuruluşları İçin Toplumsal Cinsiyet Rehberi, çeşitli alanlarda çalışan sivil toplum örgütlerinin, kendi çalışma alanlarını ve buradaki sorunları tanımlarken ve bu sorunlara çözüm ararken, cinsiyet eşitliği perspektifini de kullanabilmeleri için Aksu Bora tarafından hazırlandı. Cinsiyete dayalı ayrımcılık ve eşitsizliğin, yalnız kadın örgütlerinin değil, bütün toplumun sorunu olduğunun altını çizen Bora, rehberde sivil toplum örgütlerinin ve aktivistlerinin cinsiyet hedefi ile kendi hedefleri arasındaki bağlantıları fark etmelerine yardımcı olmaya çalışıyor. Bunun için çalıştığımız alanı, toplumsal cinsiyetin tanımı ile görünümlerini, cinsiyet eşitliğini gözeten perspektifleri, zorunlu heteroselsüelliğin yalnızca eşcinsel ve trans bireyleri değil, yalnızca cinsel yönelimi de değil herkesin hayatını şekillendiren bir ayrımcılık türü olduğunu, politikaları ve sivil toplum alanında cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmek için gerekli olanları açıklamaya gayret ediyor.

Kitabın seslendirilmiş versiyonunu dinlemek için aşağıdaki ses dosyalarını açabilirsiniz. Sesli kitabı bilgisayarınıza indirmek için ise en aşağıda yer alan sıkıştırılmış ses dosyasını kullanabilirsiniz.


Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.