TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Toplum Akademisi - 05.07.2011

Güncelleme Tarihi 05.07.2011

STA, Sivil Anayasa için “Sivil Sesler” Festivali’ndeydi

Sivil Sesler Festivali’nde tema “yeni anayasa yapma sürecine sivil toplum katılımı” idi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı çalışma alanlarından ve görüşlerden yaklaşık 130 STK temsilcisi 2-3 Temmuz’da çeşitli etkinlikler çerçevesinde buluştu; “Bizsiz sivil anayasa olmaz” dedi.

STGM tarafından ilki 2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Sivil Sesler Festivali’nin ikincisini Ankara’da yapıldı. Sivil Sesler Festivali’nde tema “yeni anayasa yapma sürecine sivil toplum katılımı” idi. Türkiye’nin farklı bölgelerinden, farklı çalışma alanlarından ve görüşlerden yaklaşık 130 sivil toplum örgütü (STÖ) temsilcisi 2-3 Temmuz’da çeşitli etkinlikler çerçevesinde buluştu; “Bizsiz sivil anayasa olmaz” dedi.

STA, Sivil Anayasa için “Sivil Sesler” Festivali’ndeydi

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Bireyin özgürlüğünü esas alan, uluslar arası insan hakları normlarına dayanan, insan ve doğanın sömürüsüne karşı bir yaklaşımın ortaya konmasında yeni anayasanın içeriği kadar hazırlanma süreci de kilit önem taşıyor.”

Festivale Sivil Toplum Akademisi Gönüllülerle İletişim Sorumlusu Mustafa Oğuz ve STA Gönüllüsü Selçuk Yazıcı katıldı.

Açıklamada, yeni anayasa hazırlanma sürecinin, din, dil, ırk, etnik, köken, cinsiyet yönelim, medeni hal, cinsiyet kimliği, engellilik, politik, ekonomik, felsefi farklılık ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeksizin toplumun her kesiminin katılımında, fırsat eşitliğine sahip olduğu bir süreç olması gerektiği vurgulandı. Açıklamanın sonunda, toplumun bütün kesimleri anayasa hazırlama sürecine aktif katılmaya çağrıldı.

Sivil Sesler Festivali, yeni anayasa yapım sürecine STÖ’lerin katılım taleplerini kamuoyuna ve yasa yapıcılara taşıyacağı çalışmanın ilk adımı oldu. Eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu ve ekolojik bir anayasa için herkese açık, ayrımcılık içermeyen bir katılım mekanizmasının oluşturulması yönünde bütün kamuoyuna ve yasa yapıcılara çağrıda bulunuldu. 1 Temmuz’da Adana, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van’da basın toplantıları düzenlenmişti.

Festivalin ikinci gününde katılımcılar Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın önünde, uzlaşılan metnin okunduğu bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

STÖ temsilcileri, yürüyüşten sonra yeniden etkinliğin gerçekleştiği Dedeman Hotel’de buluştular. Festivale, farklı anayasa çalışmalarında bulunan yapıların deneyim ve görüş paylaşımında bulunduğu panel ile devam edildi. Bu yapılar arasında Ekolojik Anayasa Girişimi, Yeni Anayasa Platformu, Demokratik Anayasa Hareketi, KADER, Amargi Kadın Akademisi, Başkent Kadın Platformu ve Stratejik Düşünce Enstitüsü yer alıyor.

http://www.siviltoplumakademisi.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=827:sivil-sesler-festivali-2011&catid=65:mansetler&Itemid=121

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.