TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sivil Sesler'de Sivil Toplumun Geleceğini Konuştuk: Sivil Toplum Olmadan Geleceği İnşa Edemeyiz

Güncelleme Tarihi 16.10.2019
Sivil Toplum Sensin: katılım, iyilik, güzellik #Seninsesinde! diyerek yola çıktığımız ve geçtiğimiz ay İstanbul'da biraraya geldiğimiz Sivil Sesler Festivali'nde iki ana oturumla sivil toplumu tartışmaya açtık.
 
Festivalin ilk günü "Sivil Toplum Sayesinde" başlıklı panelde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Operasyon Bölüm Başkanı Andre Lys,  İsveç Büyükelçiliği Katılım Öncesi ve İnsani Yardım Bölüm Başkanı Malin Stawe, Yunanistan Ülke Direktörü Gerasimos Kouvaras, Action Aid, STGM Kurucu Üyesi, Doğa Koruma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Sunay Demircan'ın katılımıyla günümüzü ve geleceğimizi konuştuk. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Operasyon Bölüm Başkanı Andre Lys, konuşmasında sivil toplumun sistemin bekçisi olduğunu söylerken ve politika yapım süreçlerindeki rolünü hatırlattı. 

Action Aid Yunanistan Ülke Direktörü Gerasimos Kouvaras konuşmasında sivil toplumun alanının daralmasına vurgu yaparken, sivil alanın yapısal ve bilinçli olarak sıkıştırıldığını söyledi. Avrupa’da da durum kötüleştiğini söyleyen Kouvaras “Gönüllülüğün suç haline geldiği bir ortam var ve bu konuşulması gereken bir durum.” dedi.

İsveç Büyükelçiliği Katılım Öncesi ve İnsani Yardım Bölüm Başkanı, Müsteşar Malin Stawe ise iklim krinize atıfta bulunara bu krizle mücadelenin sivil toplum olmadan yürütülemeyeceğini söyledi.  
 
 
Sunay Demircan ise  sivil toplumun geçmişte yapamadıklarını konuşmayı artık bırakmalıyız diyerek, tüm dünyanın bir çöküş döneminde olduğunu vurguladı. Sivil toplumun bugüne değil geleceğe odaklanması gerektiğini söyleyen Demircan, “Tanımlanmış duvarları kırmamız gerekiyor. Bunun için her şeyin ötesine ihtiyacımız. Sınırları aşmamız gerekiyor" diye konuştu.

Panelin moderatörlüğünü Hürriyet Gazetesi Yazarı İpek Özbey gerçekleştirdi.  

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.