TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sisteme Değil, İsteğe Bağlı Hizmet: Sağlık Çalışanlarının Gözünden İstanbul’da Kürtaj ve Aile Planlaması Hizmetlerinin Durumu

Güncelleme Tarihi 21.05.2019

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi ve Nüfusbilim Derneği işbirliği ile hazırlanan “Sisteme Değil, İsteğe Bağlı Hizmet: Sağlık Çalışanlarının Gözünden İstanbul’da Kürtaj ve Aile Planlaması Hizmetlerinin Durumu” başlıklı rapor açıklandı.

Raporda sağlık hizmetlerindeki dönüşümün doğurganlığın kontrolüne ilişkin hizmetlere nasıl yansıdığı sağlık hizmet sunucularının deneyimleri üzerinden aktarıldı. Raporun sahasını İstanbul’da 1. ve 2. basamakta sağlık hizmet sunuculara yönelik görüşmeler oluştururken, kürtaj ve aile planlaması hizmetlerinin de genel panoraması çizildi. Rapora göre, aile sağlığı merkezlerinin tümünde aile planlaması konusunda eğitim almış hekimlerin olmaması ve RİA uygulama sertifikası almış olsa bile hekimlerin fiziksel koşulları uygun bulmamasının hizmet sunumunu olumsuz etkiliyor. Rapor, sağlıkta dönüşümle birlikte ortaya çıkan sorunları ortaya koyarken verilere göre pek çok kadın aile planlaması, kürtaj hizmetlerine ulaşımda sorun yaşıyor. 

Raporu bilgisayarınıza indirmek için lütfen ekteki dosya linkine tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.