TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Şeker Fabrikaları Meselesi İklim Meselesi midir?

Güncelleme Tarihi 07.03.2018

14 Şeker fabrikasının özelleştirilmesi için tarihler açıklandı. İklim meselesi ile ilgilenenler için bu ne anlama geliyor? Bu durum nasıl görülmeli? 5 Madde’de  öne çıkan ve şeker meselesi aslında bir iklim meselesi dedirten noktayı 350Ankara yazdı;

haber fotoğrafı

1- Şeker Meselesi Çok Bacaklı Bir Meseledir; Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile üç temel şey bekleniyor. Şeker fabrikalarının arazilerinin inşaata açılması, daha fazla şeker ithalatı ve nişasta bazlı şirketlerin önünün açılması. Bu kamuoyunun genel olarak anlaştığı bir sonuç. Bu hali bile bağlantı kurulduğunda şeker meselesi iklim meselesi dedirtiyor.

2- Şeker Meselesi İnşaata Meselesidir; Çok açık ki özelleşme ile benzer tesisler AVM ve rezidans oldu. Sırf bu yüzden, daha fazla çimento dökülmesin diye bizler şeker meselesi iklim meselesi diyor ve bu özelleştirmeye karşı çıkıyoruz.

3- Şeker Meselesi İthalat Meselesidir: Çok açık ki bu diğer özelleştirmelerde de olduğu gibi, özelleştirmeler ile şeker üretimi düşecek ve ithalatın önü açılacak. Yani bir iklim krizinde daha derin ithalatçı olacağız. Yani kendi şeker ihtiyacımızın uzaklardan taşıyarak iklim değişikliğine daha da katkı yapacağız.

4- Şeker Meselesi NBŞ meselesidir: Nişasta bazlı şeker üreticileri, yani NBŞ’ciler dünyada güçlü olduğundan çok daha fazla Türkiye’de güçlü. Dünyada bu şirketleri sınırlamak için konulan kota sistemi Türkiye şeker pancarı üreticilerini sınırlamak için kullanıyor desek yeridir. O yüzden AB’de Fransa, Hollanda ve İngiltere de NBŞ üretilmezken Almanya da bu oran pancar şekerinin yüzde 1.9. Türkiye’de ise şeker pancarı üretiminin ’u kadar NBŞ piyasaya veriliyor. Bu kadar sağlıksız bir ürün için tarımın, yerel üretimin sağlığımız için feda edilmesi ciddi bir sorun. İklim meselesini insan sağlığından bağımsız göremeyiz.

5- Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi bir iklim meselesidir; Düşen yerel tarım ile yaratacağı kente göç, kent içinde kalan arazilerin AVM olması ile artacak betonlaşma ve çimento tüketimi, üretim devam etse bile ilk fiyat dalganmasında yapılacak ithalat ve onun her türlü sonucu, yerel tarımın endüstriyel tarım ile kontrol ederek güçlü NBŞ şirketleri ile bakıldığında şeker fabrikalarının özelleştirilmesi tam bir iklim meselesi.

Şeker pancarı üretimi sadece şeker meselesi değil, aynı zamanda yeni bir ekonomik dönüşüm. Aşırı şeker tüketimi ne kadar kötü ise bu tüketin daha fazla AVM, ithalat ve NBŞ ile devam etmesi çok daha kötü.

O yüzden biz aslında “Şeker Fabrikaları Meselesi İklim Meselesidir” diyoruz.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.