TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Seçimlerde Demokratik Gözetim Hakkımızı Kullanmak İstiyoruz

Güncelleme Tarihi 21.03.2014

Sivil Toplum Örgütleri’nin seçim gözlemi yapması dünyanın birçok ülkesinde yasalarla güvence altına bir haktır. Bağımsız Seçim İzleme Platformu 2011 Genel Seçimleri öncesinde farklı tematik alanlarda çalışan 46 STÖ tarafından oluşturulmuştur. Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD) platformunun kordinasyonunu yapmaktadır. Platformun herhangi bir siyasi parti ile doğrudan veya dolaylı herhangi bir bağı yoktur. 

eşhidPlatform adına ESHİD 2011 seçimlerinde bağımsız gözlem yapmak üzere Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunmuş ancak başvuru rededilmiştir. Platform YSK kararı sonrası 2011 seçimlerinde 10 ilde fiili olarak seçimleri izlemiş ve raporlamıştır.

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde bağımsız gözlem yapmak için yeniden YSK’ya başvuruda bulunduk, umuyoruz YSK demokratik ülkelerde kullanılan bu hakkı Türkiye’de de sivil toplum örgütlerine tanıyacaktır.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.