TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Sabah Ankara - 08.05.2007

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

ANA YÜREĞİ MASALLARI

Bebeklerinin sıkıntılarını paylaşırken, sevgilerini hasta çocuklar ve yuvada kalan minik yüreklerle çoğaltan "Annelergrubu", etkinlikten etkinliğe koşuyor.

Annelergrubu'nun internet sitesinde başlayan dostlukları, her hafta çocuklar için yaptıkları bir başka etkinlikle katlanıyor. Kimi zaman hastaneye temiz su kazandırmak, kimi zaman da bir yuvaya oyun hamuru yetiştirmek için koşturan anneler, şimdilerde masal VCD'lerinin heyecanını yaşıyor.

Masal VCD'leri Çocuk Hastanelerine

Tamamen gönüllülerle hayata geçirilen masal VCD'lerinde öyküler, müzikli, sesli ve görüntülü filmler haline getirildi. Çocuk hastanelerinde dağıtılacak VCD'ler hastalıkla mücadele eden minikleri hem bilgilendirecek hem eğlendirecek.

Yürekleri çocuklar için atıyor

Hastane ve yuva ziyaretleri gerçekleştiren hasta ve kimsesiz çocuklarla zaman geçiren Ana Yüreği Çocuk ve Aileyi Destekleme Derneği, projelerine bir yenisini ekledi. Çocuklarla her geçen gün biraz daha yakınlaşan anneler, çarpıcı bir çalışmaya imza atarak, kendi çocukları için ürettikleri masalları hasta miniklerle paylaşmaya karar verdi. Her biri özgün ve özel 10 masal gönüllüler tarafından resimlendi, seslendirildi ve VCD haline getirildi. Çocuk hastanelerindeki ortak kullanım alanlarında gösterilecek masallar, hem eğitecek hem eğlendirecek.

39 çizer başvurdu

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından da desteklenen projede, önce 10 özgün masal uzman psikologlar ve hastane yönetimleri tarafından incelendi. Profesyonel bir spiker ve seslendirme yapmak isteyenlerden oluşan bir grup, masalları okumayı üstlendi. Ses kayıtları Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin desteğiyle okulun radyo stüdyosunda gerçekleştirildi. STGM'nin "Gönüllü Çizer Arıyoruz" duyurusuna Türkiye'nin her yerinden, hatta ABD'den ve Fransa'dan 38'in üzerinde çizer başvurdu. VideA Video Araştırmaları Görsel İşitsel Araştırmalar Derneği, çizimleri ve ses kayıtlarını yapıp, güzel bir masal VCD'si hazırlamayı kabul etti. Çizimler son aşamaya geldi. STGM Halkla İlişkiler Sorumlusu Gamze Göker, A'dan Z'ye gönüllü ağıyla yaşama geçirilen projenin umut verici olduğunu söyledi.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.