Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Roman topluluklar sosyal politikaları tartıştı

Güncelleme Tarihi 19.12.2011
Roman topluluklar sosyal politikaları tartıştı

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği ve TACSO’nun desteği ile Edirne Roman Kültürü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EDROM), Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Anadolu Kültür ortaklığı ile düzenlenen Roman Toplulukları için Sosyal Politikalar Konferansı 16-17 Aralık 2011 tarihinde yaklaşık 100 kişinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.

Cezayir toplantı salonunda gerçekleştirilen konferans Prof. Ayşe Buğra’nın açılış konuşması ile başladı. Buğra, Romanların şehir rantları, kentsel dönüşüm politikaları ve Türkiye’nin sosyo-ekonomik düzenindeki değişikliklerden olumsuz etkilendiklerini söyledi. Yoksulluk kavramına özellikle vurgu yapan akademisyen bunun yalnızca işsizlikle ilgili bir durum olmadığını ve yoksulluğun çok boyutlu bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.  Romanların yoksulluk nedenlerinin örneğin tembellik gibi önyargılı kavramlarla ilişkilendirilmesini hak temelli bir sosyal politika yapılmasının önündeki en önemli sorun olduğunu vurguladı.

sosyal politikalar konferansiAçılış konuşmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar Forumu tarafından yapılan “Roman Toplulukları için Bütünlüklü Sosyal Politikalar Geliştirme Projesi” raporu sunuldu. Araştırmanın sosyal dışlanma perspektifinden mekana bakılarak yapıldığı söylendi. Daha sonra İstanbul-Ataşehir, İzmir-Bergama, Samsun-Canik, Konya-Karatay, Erzurum-Yakutiye ve Antakya illerini kapsayan saha araştırmasının sonuçları tartışıldı. Tartışmada sosyal yardım kavramının sosyal hakların güvence altına alınması çerçevesinde ele alınması gerektiği öne çıktı.

İlk günün sonunda, araştırma kapsamında çeşitli mahallelerdeki roman çocukların katılımı ile gerçekleştirilen “Çocukların Objektifinde Dışlanmanın Roman Halleri Fotoğraf Sergisi açılışı gerçekleşti.

Konferansın ikinci gününde Avrupa’daki Roman platformlarından gelen katılımcılar Ivan Ivanov, Ines Cedron, Sana Lopez Abellan ve Ana Oprisan hak savunuculuğu konusundaki deneyimlerini paylaştılar. Sunumların ardından yapılan tartışmalarda sosyal politikanın bir hak meselesi olduğu ve sorunun çözümünde hak temelli bir yaklaşımın izlenmesi gerektiği ortaya çıktı.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.