TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Referans - 29.10.2005

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Sivil toplum kuruluşlarının haritası çıkarılıyor

Tutku Ayvaz / Haber     
 
Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye ve Hırvatistan'da 2006 yılında başlatacağı "Sivil Toplum Diyalogu" öncesinde sivil toplum kuruluşlarının (STK) haritası çıkarılıyor. Birlik ülkeleri ile aday ülkelerin halklarının birbirleri hakkındaki bilgi düzeyinin artırılmasının hedeflendiği Sivil Toplum Diyaloguna hazırlık amacıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), 800 STK'ya birer anket formu gönderdi. AB Komisyonu Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen Merkez, önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları bu formlarla belirlenecek ihtiyaçlar çerçevesinde şekillendirecek.

Hedef STK'larla iletişim

Merkezi Ankara'da bulunan ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde farklı alanlarda çalışan STK'ların biraraya gelmesiyle oluşturulan STGM'nin Sivil Toplum Politikaları Sorumlusu Arzu Baykara, haritalama çalışması kapsamında örneklem grubu olarak belirledikleri yaklaşık 800 STK'ya gönderdikleri anket ile yapacakları ihtiyaç analizinin, özellikle yerel STK'larla aradaki iletişim kanallarının açılmasını amaçladığını ifade etti. Çalışmanın kadın, çocuk, insan hakları, gençlik, çevre, engelliler ve kültür-sanat konularında çalışan aktif STK'lara yönelik olduğunu belirten Baykara, ancak böyle bir çalışma ile Türkiye'de nasıl bir sivil toplumdan bahsedildiğinin belirlenebileceğinin altını çizdi. Baykara, bu çalışmasının ardından kendi eğitim ve hibe programlarını tekrar gözden geçirip mevcut duruma göre yeniden belirleyeceklerini belirterek, anket çalışmasının haritalama çalışmasının bir parçası olduğunu ve bunun yanı sıra çeşitli illerdeki yerel sivil toplumla yaptıkları toplantılarla biraraya gelerek çalışma imkanı bulduklarını ifade etti.

STGM'nin yerel sivil topluma cevap verebilme kapasitesini ortaya koyabilmek için başlattığı bu çalışma için anket formuna "www.stgm.org" adresinden de ulaşılabiliyor. STK'ların ofis ve çalışanları hakkında bilgilerin yanı sıra, faaliyet alanları, maddi kaynakları, yürüttükleri projeler ile bunların bütçeleri ve başarı durumları gibi sorulların yer aldığı formların 11 Kasım tarihine kadar merkeze ulaştırılması gerekiyor.
Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen STGM, 2 yıllık toplam bütçesi 1 milyon 820 bin euro olan "Sivil Toplumu Güçlendirme Projesi"ni yürütüyor. Bu çerçevede, STK'lara kapasite geliştirme eğitimleri veren Merkez; düzenlediği çalışma toplantılarıyla da sivil toplum temsilcilerini biraraya getiriyor. Merkezin hedefleri arasında, Türkiye'de sürdürülebilir bir STK yapısı tesis etmek ve STK'lara yönelik fon imkanlarının araştırılması da bulunuyor.

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=26780&ForArsiv=1

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.