TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Referans - 19.06.2007

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

2 yılda 4 bin sivil toplum kurumunu eğittik, hedef profesyonelliği geliştirmek

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) insan kaynakları ve uzmanlık konularındaki sıkıntılarına çözüm üretmek için Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), eğitim çalışmalarıyla çözüm üretmeye çalışıyor. STGM Genel Müdürü Sunay Demircan, 2 yılda 4 bin STK’ya ulaştıklarını belirtirken çalışmaları kapsamında verdikleri eğitimlerde örgütlerde kampanya ve proje hazırlama kapasitesinden zihinsel dönüşüme kadar pek çok gelişme gözlediklerini söyledi. “Türkiye'deki sivil örgütlere temel ihtiyacını sorun, yüzde 99'u 'para' der. Oysa durum pek de öyle değil” diyen Demircan, bu kuruluşlarda profesyonel yapılanma yerine amatör ruhla çalışma inadının sıkıntı yarattığını belirtti. STGM Yönetim Kurulu Başkanı Feray Salman ise şu an sivil toplumda gönüllü ve profesyonel örgüt ayrımı yapıldığını söylerken “Bunlar tezat kavramlar değil, bir arada olabilirler” dedi.

Avrupa’dakiler işbirliğine açık

Yaklaşık 40 sivil toplum önderinin bir araya gelmesiyle kurulan STGM’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Demircan, toplumda sivil örgütlenmeye yönelik endişelerin ve hassasiyetlerin giderilmesini amaçladıklarını belirtti. Temel ihtiyaçlarını ve nereye doğru yürümesi gerektiğini bilmeyen STK’lara da bu yönde yardım ettiklerini belirten Demircan, “Avrupa’da da bu tip merkezler çok yaygın değil ama özellikle yeni AB üyelerinde var. Çünkü AB, sivil örgütlü yapının olduğu bu eski Doğu Bloku ülkelerinde katılımcı demokrasiyi teşvik etmek istiyor” dedi. Demircan, Avrupa’daki STK’larla Türkiye’dekiler arasında ciddi fark ve benzerlikler olduğuna değinirken liderlik mücadeleleri ile bölünerek çoğalmaların ortak sorun; profesyonel yapılanmaya yönelme, iletişim ve örgütler arası işbirliği konularının ise Avrupalı STK’ların artıları olduğunu belirtti.

STGM Yönetim Kurulu Başkanı Feray Salman ise eğitimlerinde kadın, çocuk ve engelli gibi kesimlere ilişkin hak temelli yaklaşımları da işleyerek STK’larda bir zihinsel dönüşümü amaçladıklarını vurgularken “Türkiye’de 80 bin kadar STK var. Ama bunlar arasında dezavantajlı grupların hakları için çalışanların sesi o kadar az ki! 80 binin içinde 5 bini bile bulmaz” dedi. STK’lar arasında bir platform oluşturduklarını ifade eden Salman, ancak farklı STK’ların bir araya gelmesiyle toplumda var olan yanlış bilgilendirmenin azaltılabileceğini vurguladı.

STK festivali düzenlenecek

STGM’nin 2 yıldır yaklaşık 2 milyon euro AB fonuyla yürüttüğü ve geçen günlerde tamamlanan Sivil Toplum Geliştirme Programı kapsamında; 1976 STK temsilcisine kapasite geliştirme eğitimleri düzenlendi, 5 sivil toplum ağına kurulması veya geliştirilmesi yönünde destek verildi, belediyelerde STK'larla katılımcı demokrasi çalışmaları başlatıldı ve çoğunluğu doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı olmak üzere 19 STK kampanyası desteklendi. 2007-2009 dönemi için hazırladığı projeye de AB desteği alacak olan STGM, bu süreçte; öncelikle Adana, Diyarbakır, Denizli ve Eskişehir’de yerel STGM’ler kuracak. Bu çerçevede yerel hibe mobilizasyonunu hayata geçirmek isteyen merkez, örgütlenme özgürlüğü kampanyası da başlatacak. STGM, 2008 ortasında da İstanbul’da 200 STK’yı buluşturacağı bir festival düzenleyecek.

Tutku Ayvaz
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=70995&ForArsiv=1

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.