TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Referans - 18.08.2006

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

AB'yle sivil diyaloğa 100 bin STK'dan 50'si hazır
18.08.2006 / Tutku Ayvaz / Haber

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=47791&ForArsiv=1
 
 
AB'yle diyalog kuramayan sivil toplum kuruluşları, Türkiye'de AB desteğinin giderek azalmasının da önüne geçemiyor. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin Başkanı Sunay Demircan, 40 milyon euroluk sivil diyalog bütçesinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiği görüşünde.

Avrupa Birliği'nin (AB) "kendini anlatması" için Türkiye'den beklediği sivil diyalog, kolay kurulacağa benzemiyor. AB Komisyonu'nun desteklediği bir projeyle kurulan Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin (STGM) Başkanı Sunay Demircan, Türkiye'de sayıları 100 bini bulan sivil toplum kuruluşundan (STK) yalnızca 50 kadarının AB ülkelerindeki STK'larla diyalog kurabilme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Demircan, Türkiye'nin AB'ye katılımının AB halkının referandumda vereceği oylar doğrultusunda belirleneceğini belirtirken, "Ancak diyaloğun önünde STK'lar cephesinde ciddi engeller var" dedi. Türkiye'nin AB müzakere sürecinin 5 önemli ayağından biri olan AB Genel Sekreterliği (ABGS) de, sivil diyalog kapsamında kullanılacak AB fonlarının, Türk halkının azalmakta olan AB'ye desteğini artırması açısından önem taşıyacağı görüşünde. AB Komisyonu'nun Türkiye'de sivil diyalog için 2006 bütçesinden ayırdığı rakam 40 milyon euroyu buluyor.

Milliyetçi tavır diyaloğa engel

Uluslararası diyaloğun kolay bir iş olmadığına değinen Demircan; Türkiye'deki STK'ların kurumsal kapasite, altyapı ve insan kaynağı açısından eksiklerinin büyük olduğuna dikkat çekti. Diyalog için her şeyden önemlisi "diyaloga açık zihinlere" ihtiyaç olduğunu belirten Demircan, "Kimi STK'larda mevcut olan milliyetçi tavırların bu diyaloğu engellediğini gözlemliyoruz" diye konuştu. Diplomasi bilgisinin "sivil de olsa" uluslararası diyaloğun önemli bir parçası olduğunu savunan Demircan, "Avrupalı STK'lar size PKK, Kıbrıs gibi konularda görüşlerinizi soruyor; (Hasankeyf'i su altında bırakacak) Ilısu Barajı'na ilişkin yaklaşımınızı merak ediyor. Diyalog için sadece dil bilmek yetmiyor, diplomasi bilmek ve donanım da gerek" dedi. Türkiye'deki STK'ların bu eksiklerinde hatayı hükümetten çok yine sivil toplumda bulduğunu belirten Demircan, devam eden tarama sürecinde sayısı 20'yi geçmeyen az sayıda STK'nın kendi alanlarına ilişkin fasıllardaki önerilerini hükümete bildirdiklerine de dikkat çekti.

İlla üyelik lobisi değil

Kurulacak diyaloğa halkların da dahil olacağını ve bu diyaloğun sadece AB vatandaşlarının değil Türkiye vatandaşlarının da Türkiye'nin AB üyesi olup olmaması konusunda kararlarını vermelerinde etkili olacağını vurgulayan Demircan, "Son günlerde AB'ye desteğin düştüğünü görüyoruz. Sivil diyalog ile halklar birbirini tanıyacak. Ama bakacaksınız belki de Türk halkı, AB'nin bir parçası olmak istemeyecek. Tam üyelik dışında alternatifler aranacak" dedi. Demircan, sivil diyaloğun "İlla ki AB'ye üye olacağız" lobisi değil, "AB bizi daha iyi anlasın" lobisi olduğunun altını çizdi. STGM olarak sivil diyaloğa dahil olacak STK'lara kurumsal kapasitelerini geliştirmeleri konusunda eğitimler verdiklerini söyleyen Demircan, tüm eksiklerine rağmen Türkiye'den STK'ların Avrupalılara "sivil muhabbeti" öğreteceği görüşünü de taşıyor.

Bin kişiye eğitim verdi

2005 yılından bu yana faaliyette olan STGM; çevre, insan hakları, kadın hakları, kültür ve gençlik alanlarında aktif olan bir grup sivil aktivistin biraraya gelmesiyle kuruldu. Merkez, şu ana kadar bin kişiye STK'ların kurumsal kapasitelerini geliştirmesi yönünde eğitimler verdi. Hukuki danışmanlık ve kampanyalara destek çalışmalarının da bulunduğu STGM, AB Komisyonu'nun desteğiyle sürdürdüğü "Sivil Toplumun Desteklenmesi Projesi"nin ardından önümüzdeki yıl da Microsoft ile STK'larda bilişim teknolojilerinin geliştirmesi konusunda bir proje için kolları sıvayacak.

Sivil toplum diyaloğunun tanıtımı için 21.5 milyon euro ek katkı

AB, kamu idaresi dışında tüm toplumsal yapıları, diğer bir deyişle meslek örgütlerinden dini topluluklara, gençlik derneklerinden medya ile sanayi ve ticaret odalarına kadar pek çok kesimi sivil diyaloğa katılması konusunda teşvik ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde "Avrupa Bilgi Köprüleri", "AB'deki STK Faaliyetlerine Katılım", "Kültürel Faaliyetler" projelerinin çağrısı yapıldı. Sivil diyaloğun artırılmasına hizmet edecek projeleri 2006 yılı katılım öncesi mali yardım programından 40 milyon euroluk bir bütçeyle  destekleyecek olan AB, sadece diyalogun tanıtımı için de 21.5 milyon euro ek destek verecek.

AB'den destek alan bazı sivil toplum kuruluşları

Sivil diyalog kapsamında geçen yıl "Küçük Ölçekli Projeler Programı: Sivil Toplum Diyaloğunun Güçlendirilmesi" kapsamında desteklenmek üzere seçilen projelerin sahipleri şöyle sıralanmıştı:

* Uluslararası Mavi Hilal Vakfı (IBC)

* ARI Toplumsal Katılım ve Gelişim Vakfı

* Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği

* Türk-İş

* Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği

* İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı

* TESEV

* Bahçeşehir Üniversitesi

* Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi

* Ulaşılabilir Yaşam Derneği

* TESKOMB

* Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Ülkeleri Merkezi

* Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

* Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)

* Avrupa Kültür Derneği

* Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği

* Uçan Süpürge

* Karikatür Vakfı

* Düzce Belediyesi

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.