TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Özgür Gündem - 27.11.2005

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

“Medya Tecavüzüne Hayır”

Ankaralı Feministler, medya kuruluşlarının cinsel taciz ve tecavüz olaylarında mağdur olan kadını teşhir ederken, cinsel şiddeti erotik bir dinle anlatıp magazinleştirmesine karşı “Medya tecavüzüne hayır” kampanyası başlatıyor.

Ankaralı Feministler, medyada kadına yönelik şiddete karşı “Medya tecavüzüne hayır” adıyla bir kampanya başlatıyor. Yarın başlayacak kampanyanın ilk adımı 15 gün boyunca hem kadınların hem de erkeklerin katılacağı imza kampanyası olacak. Kadınlar aynı gün medyada şiddeti ve tecavüzü özendiren yayınlar yapan medya kuruluşlarına karşı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dava açacak.

Kampanyaya ilişkin bilgi veren Ankaralı Feministler üyesi Gamze Göker, yazılı-görsel medya organlarının kadına yönelik cinsel şiddet olaylarını haber yaparken şiddet ürettiklerini söyledi. Olayın failini değil mağdurunu suçladıklarını belirten Göker, “Tecavüz haberleri verilirken olayın detayları erotik bir dille anlatılıyor. Tecavüzün cinsellik yanını ön plana çıkarıyor, şiddet yanını önemsizleştiriyor. Tecavüzün faili olan erkeği değil, mağdur olan kadını oturduğu ev, çalıştığı işyeri ve özel hayatıyla teşhir etmekte. Bütün bunlarla cinsel şiddet meşrulaştırılıyor” diye konuştu.

Manken Gamze Özçelik olayının gazete ve TV’lere yansıma biçimine dikkat çeken Göker, Özçelik’in tecavüz görüntülerinin yazılı-görsel medya ve internet sitelerinde kullanıldığını belirterek, bu olayın sadece Özçelik’i değil, tüm kadınları ve erkekleri ilgilendirdiğini söyledi.

Erkeklerin de kampanyaya katılması için ayrı bir imza kampanyası başlatacaklarını belirten Göker, “Kadına yönelik şiddeti sadece kadınların değil, bu toplumda yaşayan tüm erkeklerin de sorunu haline getirmek için örgütlenme çağrısı yapıyoruz” dedi.

İmza kampanyasının 15 gün süreceğini belirten Göker, kampanyanın oluşturulacak Medya İzleme Grubu ile devam ettirileceğini söyledi. Kampanya startında tanıtım filmleri yapacaklarını belirten Göker, giderlerini Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin karşılayacağını vurguladı. Göker tüm kadın ve erkekleri bu kampanyaya katılma çağrısında bulunarak kampanyaya Yüksel Caddesi’nde açılacak imza standına ya da STGM’nin internet sitesinde imza atarak katılabileceğini sözlerine ekledi.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.