Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

ÖSYM sınavlarında az görenler ek süre talep edebilecek

Güncelleme Tarihi 05.12.2017

ÖSYM tarafından; görme bozukluğu oranı yüzde 25 ve üzerinde olan, soru kitapçığını kendisi okuyabilecek durumdaki az gören adaylara 2018'den itibaren yapılacak sınavlarda ek süre verilmesi kararı alındı. 

Az gören adaylara soru sayısı 60'tan az olan sınavlarda 20, soru sayısı 60 ve üzeri olan sınavlarda 30 dakika ek süre verilecek.
Az gören adayların sınavlarda ek süre talebini değerlendirmek üzere kurulan komisyonda görev alan Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşgın, kararla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
"ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda az gören adayların okuma hızlarıyla görme kaybı olmayan adayların okuma hızlarının aynı şekilde değerlendirilmesi, sınav adaletine uygun düşmüyordu. Bu nedenle EGED olarak yıllardır az gören adaylar için de ek süre verilmesi gerektiğini savunduk. Dolayısıyla savunduğumuz bir konuda düzenleme yapılmasına katkıda bulunmak önemli bir kazanım. Az gören adayların sınav şartlarının iyileştirilebilmesi için daha başka düzenlemelere de ihtiyaç var. Alınan bu kararı, gelecekte yapılacak düzenlemelere başlangıç olması yönüyle değerlendiriyorum. Sınav şartlarının erişilebilirliği konusu EGED'in gündeminde hep en ön sıralarda olmaya devam edecek."

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.