TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Önemli Doğa Alanları Çalıştayı

Güncelleme Tarihi 20.02.2018

Canlıların nesillerini sürdürebilmeleri için özel önem taşıyan coğrafyaları belirleyen ve yeryüzünün en hassas ve benzersiz doğal alanlarının tanımlanmasını amaçlayan “Önemli Doğa Alanı” (ÖDA) yaklaşımı; Dünya Doğa Koruma Kurumu (IUCN) tarafından 2016 yılında Hawaii’de düzenlenen Dünya Doğa Koruma Kongresi’nde dünyada korunan alanların belirlenmesinde uluslararası bir standart haline geldi.

haber fotoğrafı

Doğa Derneği'nin çalıştay duyurusu şöyle:

2004 – 2006 yılları arasında bir çok doğa koruma kurumu ve kırktan fazla akademisyenle iş birliği içerisinde yürütülen Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları envanteri çalışması ile 305 ÖDA tanımlandı ve 2006 yılında Doğa Derneği tarafından yayınlandı. Sualtı Araştırmaları Derneği, hem kıyı ve deniz ÖDA’larının belirlenmesinde, hem de savunulmasında aktif rol aldı. Üzerinden geçen 11 yıla rağmen doğa korumacılar ve doğa hukukçuları tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam eden ve konusunda Türkiye’nin ilk ve tek kitabı olan Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları envanterinin güncellenmesi; biyolojik çeşitlilik konusunda yapılan çalışmaların artması, alanlardaki koruma çalışmaları ve tehditlerin artması gibi nedenlerle zorunlu bir hal aldı.

Bu noktadan hareketle, ÖDA’larla ilgili paydaşların bir araya gelmesini, alanlardaki türlerin dağılımı ve popülasyonları ile diğer parametrelerin müştereken izlenmesini sağlayacak bir çalıştay düzenlemeyi planlıyoruz. Çalıştay, ÖDA kriterlerini sağlayan türlerin uzun vadeli izlenmesi için uzmanlarla birlikte bir yol haritası hazırlamayı ve ÖDA’ların güncellenmesi için kurulacak bir çalışma grubunun temellerini atmayı hedefliyor. Ayrıca, yeni Önemli Doğa Alanları’nın belirlenmesi, mevcut verilerin güncellenmesi, tür ve habitatlar üzerine güncel veri ve olası kaynakların belirlenmesi de çalıştayın amaçları arasında.

Önemli Doğa Alanlarını Güncelleme Çalıştayı’nı 02 Mart 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Toplantı yeri ve iletişim ile ilgili ayrıntılar aşağıda verilmiştir. Önemli Doğa Alanları konusundaki değerli bilgi ve deneyimlerimizi birbirimize aktarmamızı sağlayacak bu çalıştaya katılımınız bizleri gururlandıracak ve bu önemli güncellemeye katkı sağlayacaktır.

İletişim:
Derya Engin
0 (533) 313 80 15
derya.engin@dogadernegi.org

Toplantı Yeri:
Çankaya Belediyesi
Çağdaş Sanatlar Merkezi
Gülten Akın Konferans Salonu
John F. Kennedy Caddesi No:4
Kavaklıdere/ANKARA

Doğa Derneği

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.