Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Nefret suçuna uğrayan ya da şahit olanlar araştırmamıza katılın

Güncelleme Tarihi 25.05.2015

Homofobi veya transfobi temelli nefret suçuna uğradıysanız ya da şahit olduysanız Kaos GL’nin araştırmasına katılmaya bekleniyorsunuz.

 
Kaos GL Derneği, 2015 yılında Türkiye’de işlenen homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarını izlemek için başlattığı araştırma sürüyor.
 
Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve heteroseksüel nefret suçu mağdurları ile tanıklarına yöneltilen araştırma, insan hakları ihlallerinin raporlanması için kullanılacak.
 
Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler analiz edilerek cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli nefret suçlarına dair 2015 yılı raporu hazırlanacak. Rapor, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile paylaşılarak Türkiye için her bakımdan yeterli bir nefret suçları mevzuatı ve politikası geliştirilmesi için harcanan çabalara katkıda bulunacak.
 
Geçtiğimiz yıl yürütülen araştırmanın sonuçları yakında duyurulacak. 2013 yılı homofobi ve transfobi temelli nefret suçları raporuna ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 
Türkiye’de geçtiğimiz Mart başında yasalaşan nefret suçlarına dair düzenleme, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gibi birçok temelde korumayı içermiyor.
 
Araştırmaya katılmak için bu bağlantıya tıklayınız.
 
Raporlama hakkında
 
İzleme ve raporlama sürecinde Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kriterleri referans alınıyor.
 
Nefret suçları cinayet, cinayete teşebbüs, aşırı fiziksel şiddet, cinsel saldırı, taciz,  mala zarar verme, kundaklama, tehdit, psikolojik şiddet ve önyargı saikli diğer vakalar biçiminde kategorize ediliyor.
 
Anket içeriğinde mağdurun cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği, failin sosyal kimliği, saldırı mekânı, kamu organlarının ve yetkililerinin suça karşı yanıtı özellikle inceleniyor.
 
31 Aralık 2015’e dek sürecek izleme hakkında bilgi almak veya destek vermek için Kaos GL Derneği’nden Murat Köylü ile iletişime geçilebilir.
 
Homofobi veya transfobi temelli nefret suçlarını, çalışma usul ve esaslarına uygun olmaları halinde, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na da bildirebilirsiniz.  
 
Kaos GL
Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.