TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Nefret Suçlarını Önleme ve Karşılama Kitabı

Güncelleme Tarihi 04.03.2020
Kaos GL Derneği'nin Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından hazırlanan “Nefret Suçlarını Önleme ve Karşılama” isimli yayını Türkçe olarak e-kütüphanemizde.

Sekiz bölümden oluşan yayın, ilk bölümde nefret suçlarına yönelik anahtar kavramlar,  argümanları, nefret saikiyle işlenen suçların diğer suçlardan farkı ve nefret suçu yasaları ele alınıyor. İkinci bölümde nefret suçu göstergeleri ele alınırken, “Ceza adaleti sistemiyle çalışmak” başlıklı üçüncü bölüm nefret suçlarında polisin rolünden, kanunların uygulanmasına, sivil toplum kuruluşlarının polisle kurduğu ilişkiden polisin eğitimine dek birçok konuya değiniyor. Dördüncü bölümde nefret saikli suçlarda veri toplama, izleme ve raporlamanın önündeki engeller ve verilerin toplanıp geliştirilmesi aktarılırken,  beşinci bölümde  nefret suçu mağdurlarına destek veren sivil toplum kuruluşları tanıtılıyor. Altıncı bölüm nefret suçu ve nefret söyleminin birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekerken nefret söylemine karşı yasalar, söylemi izleme hakkında bilgi veriliyor. Yayının son iki bölümünde ise sivil toplum kuruluşlarının farkındalığı artırma ve savunuculuğuna ayrılıyor.

Kılavuzu bilgisayarınıza indirmek için lütfen ekteki dosya linkine tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.