TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

"Nefret" Belgeseli Seyirciyle Buluşuyor

Güncelleme Tarihi 11.04.2014

Türkiye’de nefret suçları üzerine bir sözlü tarih çalışması olan “Nefret” belgeseli, 25 Nisan'da Kadıköy Tasarım Atölyesi'nde (TAK) gerçekleştirilecek.

nefret belgeseliGazeteci-yazar Esra Açıkgöz ve akademisyen Hakan Alp’in “nefret suçu” üzerine hazırladığı “Nefret” belgeseli seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Belgesel, nefret suçlarının insanların yaşamında yarattığı tahribatı ilk ağızdan sunarak, bu konuda toplumsal ve siyasi farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
 
Belgesel bunu alışılageldiği gibi seminer ya da gazete taramalarıyla değil, direkt konunun mağdurlarına söz vererek gerçekleştiriyor. Türkiye’nin farklı köşelerinde “öteki” olmanın en ağır durumlarını yaşayanların sesine kulak veren belgesel için, farklı kentlerde yaşanan 10 nefret suçu olayı üzerinden, bu olayın mağdur-tanıklarıyla uzun saatler süren görüşmeler yapıldı.
 
CHP Milletvekili Şafak Pavey, Diyarbakırlı trans birey Öykü, Kürt işçi Fevzi Çelik, Türkiye Protestan Kiliseleri Birliği Başkanı İhsan Özbek, Maraş katliamı tanıklarından Sevim Polat bu isimlerden sadece bir kaçı... Kimi Müslüman olmadığı için, kimi kulağına küpe taktığı için nefret suçunun kurbanı olmuştu.
 
“Nefret’’in mağdurlarının sesi...
Esra Açıkgöz ve Hakan Alp, nefret suçlarının diğer suçlar arasında özel bir konuma sahip olduğunu,  mağdur üzerinde sıradan suçlardan daha büyük bir etki yarattığına dikkat çekerek, şunları söylüyor:
 
“Nefret suçları, ‘biz’ kavramının dışında kalanlara, ‘ötekine ölüm’ demek. Avrupa ülkelerinde ve ABD’de bu konuda yapıldığı gibi, Türkiye’de de verilerin toplanmasına ve en önemlisi bu verilerin kamuoyuyla paylaşılmasına, yargı ve medya çalışanlarının eğitimine, nefret mağdurlarına rehabilitasyon desteği sağlayacak düzenlemelere acil ihtiyaç var. İşte ‘’Nefret’’ belgeseli bu konuya dikkat çekmek istiyor.
 
“Mağdurlarının nesne değil de özne olduğu bu belgeselde, farklı din, etnik kimlik, cinsiyet, cinsel yönelim ve ideolojideki kişileri dinlerken, empati güçlerini de yükselteceğini düşünüyoruz. Belki onları dinlerken kendimize bakar, nefretten uzaklaşırız diye...’’
 
Belgeselin gösterimi 25 Nisan'da yönetmenlerin katılımıyla Kadıköy Tasarım Atölyesi'nde (TAK) gerçekleştirilecek. Avrupa yakasındaki ilk gösterim ise 7 Mayıs'ta Şişli Kent Kültür Merkezi'nde olacak.
 
Kaynak: Kaos GL
 

"Nefret" Belgeseli Seyirciyle Buluşuyor

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.