TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Mor Çatı'dan Koronavirüs Salgını Süresince Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 16.04.2020
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, COVID-19 salgını sürecinde şiddete maruz kalan kadınlardan edindikleri bilgi ve deneyimlerle birlikte, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında çalışma yürüten kurumlardan bilgi alarak salgın sürecinde mekanizmaların nasıl işlediğine dair bir izleme raporu hazırladı.

İzleme raporunda  salgının ilk günlerinden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarında ciddi aksaklıklar yaşanmaya başlandığının bilgisi paylaşılırken, "Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurumların salgın nedeniyle ortaya çıkan sorunlara çözümler getirecek bir acil önlem planları olmadığını üstelik var olan mekanizmaların salgın bahane edilerek çalıştırılmadığını gördük." denildi. 

Raporda kadınların kolluk birimlerinde yanlış bilgilendirildikleri ve salgın bahane gösterilerek caydırıcı ve kötü uygulamalara maruz kaldıkları bilgisi de paylaşıldı. Raporda şu ifadeler yer aldı. 

"Salgın öncesinde de polis kadınları “biz bir şey yapamayız” diyerek eve gönderiyordu. Şimdi de öğreniyoruz ki kadınlar fiziki muayene için hastaneye dahi götürülmüyor, hakları konusunda bilgilendirme yapılmıyor veya eve dönmeleri için caydırıcı ifadeler kullanılıyor. Zaten kötü olan uygulamaların virüs bahanesiyle tamamen tıkanmış ve kötüleşmiş olduğunu görüyoruz. Polis başından savmak için "virüs var, her gün 15 kişi geliyor uzak durun kimin ne olduğunu bilmiyoruz" gibi ifadeler kullanıyor. Hatta daha da ileri giderek, "şikayetten vazgeç, evine git veya arkadaşına git,  sığınaklar kapalı, sığınaklar daha kötü" gibi sözler söylüyorlar. Bu süreçte başvuranlardan edinilen bilgiye göre, polis 6284 sayılı Kanun ile ilgili "bunu valilik yapıyor oraya gitmeniz gerekiyor" diyerek yine yanlış bilgiler veriyor. "
 
İzleme raporunun tamamına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.