TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Milliyet - 29.11.2007

Güncelleme Tarihi 08.10.2010

Sivil topluma profesyonel destek

Merkezi Ankara'da bulunan Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), 8 ildeki sivil toplum örgütlerine destek vermek için Adana'da ofis açtı. STGM Adana Yerel Destek Merkezi'nin (YDM) temsilciliğine Süleyman Onatça getirildi.

Kocavezir İş Merkezi'ndeki İŞGEM'in içinde hizmete giren STGM Adana YDM, Vali İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Onatça ve STGM yöneticilerinin katıldığı bir törenle açıldı. Törende konuşan Adana YDM Koordinatörü Leyla Sağlamtimur, 2004'te kurulan STGM'nin temel amacının sivil toplum kuruluşlarının katılımcı demokraside daha aktif rol alabilmeleri için kapasitelerinin geliştirilmesine destek sağlamak olduğunu söyledi. Sağlamtimur, STGM'nin verdiği desteklerin doğrudan parasal katkı biçiminde değil, yerel örgütlerin kendi yapabilme güçlerini artırma doğrultusunda olduğunu kaydetti. STGM'nin AB'nin bir kuruluşu yada projesi olmadığınıda belirten Sağlamtimur, yalnızca bazı projeleri için AB'den destek aldığını vurguladı.

STGM Genel Müdürü Sunay Demircan da, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir'in ardından Adana'da 4'üncü yerel destek merkezinin kurulduğunu belirtti. Yerel destek merkezlerinin proje hazırlama ve uygulama, eğitim, iletişim, kampanya ve stratejik planlama gibi konularda yerel STK'ların teknik destek ihtiyaçlarına yanıt verdiğini kaydeden Demircan, "Bu merkezler, yeterli ofis olanaklarından yoksun olan STK'ların yararlanması için bilgisayar, internet, fotokopi, faks gibi temel ofis hizmetlerini sınırlı ölçüdede olsa sağlamaya çalışıyor. STGM, bu çalışmalarını yerel STK'lar tarafından oluşturulan sivil platformlarla kurduğu stratejik ortaklıklar aracılığıyla gerçeklieştiriyor" dedi.

8 ili kapsıyor

STGM Adana YGM'ye temsilci olarak getirilen ADSİAD Başkanı Süleyman Onatça ise konuşmasında sivil toplumun önemine dikkat çekti. Onatça, "STK'lar kolektif hareketler koyarak vatandaşların temsil edildiği, birlikte yaşam kültürünün oluşmasına ve yerleşmesine katkı sağlayan, temeli hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik prensiplerine bağlı ifade özgürlüğü ve özel yaşama saygılı demokratik toplumun olmazsa olmaz zeminleridir" dedi. Oda müziği dinletisiyle devam eden törenin ardından katılımcılar merkezin ofisi ve sunulacak hizmetler hakkında bilgi aldı. STGM Adana YDM, Koordinatör Leyla Sağlamtimur ve İletişim Sorumlusu Emine Fulsen Halil yönetiminde Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Niğde ve Adıyaman illerindeki STK'lara hizmet verecek.

Oben Kırdök/ Adana DHA

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.