TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Merkezkaç Kuvveti - 25.09.2009

Güncelleme Tarihi 15.10.2010

Sivil Sesler Festivali Küçükçiftlik Parkında

Sivil Sesler Festivali, Maçka Küçükçiftlik Parkı'nda bugün başladı. Türkiye'den sivil toplum örgütlerini İstanbul'da buluşturan festivalin teması ise 'Sivil Toplum ve Değişim'di. Ankara merkezli Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin (STGM) düzenlediği festivale Türkiye'nin farklı köşelerinden 94 örgüt katıldı ve Küçükçiftlik Parkı'nda açılan festival alanında 66 örgüt stantı yer aldı.

Haberci Özlem Gürses'in sunuşuyla başlayan festivalin açılış konuşmasını STGM Başkanı Levent Korkut yaptı. STGM'nin insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, çevre hakları başta olmak üzere ayrımcılığa karşı, özerkliği ve dayanışmayı geliştirmek üzere çalıştığını belirten Korkut, kuruluşun gerçekleştirdiği lobi, eğitim ve savunuculuk faaliyetlerinden söz etti. Konuşması sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı Ayrımcılık dersinden de söz eden Korkut, bu dersin başlatılmasındaki iyi niyete karşın, dersler için sivil toplum kuruluşlarına danışılmadığının altını çizdi. Demokrasi yalnızca oy verme değil, bir katılım modelidir diyen Korkut, ülkede 'derin demokrasi'nin yaratılabilmesinde sivil katılımın önemine değindi. STGM'nin bastığı kitaplar, web sitesi ve mail listeleri ile kuruluşlar arasında aktif vatandaşlığı temel alan bir ağ oluşturulduğunu belirten Korkut konuşmasını bitirirken Sivil Sesler Festivali'nin ana amacının Türkiye'deki benzer ve farklı alanlarda çalışan STK'ları bir araya getirmek, birbirlerini tanımlarını, kendi aralarında ve Avrupa'daki sivil toplum kuruluşları ile bağlantı kurmalarını ve kapasitelerini geliştirmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasını, Özlem Gürses'in moderatörlüğünde ¨Dünyadan Sivil Sesler¨ başlıklı panel izledi. İsviçre'den Alan Kikuchi-White, Hırvatistan'dan Rada Boric ve Yunanistan'dan Polyxeni Koutentaki'nin katıldığı panelde katılımcılar kendi ülkelerindeki sivil örgütlenme deneyimlerini paylaştılar.

Kişisel olarak, Hırvat Rada Boric'in 1990'lar boyunca bir savaş karşıtı olarak ülkesinde yaşadıklarını, savaş karşıtı feminist bir aktivist olarak vatan haini ilan edilme raddesine gelişine dair deneyimlerini aktardığı etkili konuşmasını dinlemek oldukça ilginçti. Yunanlı Koutentaki ise geldiği küçük Yunan köyünde gençlerin katılımını hedefleyen projesini hayata geçirirken karşılaştığı güçlükleri anlatırken komşuyla aramızdaki benzerliklerin de üstünden şöyle bir geçilmiş oldu aslında.

Sivil Sesler Festivali yarın da atölye çalışmaları, söyleşiler, film gösterimleri ve konserlerle sürecek. Arzu edenler festival programına buradan ulaşabilir.

Yazımı bitirmeden önce bir iki noktaya da dikkat çekmek istiyorum.

Bunlardan birincisi açılış konuşması öncesinde gösterilen ve STGM'nin faaliyetlerini anlatan kısa tanıtım videosunda söz edilen hasta çocuklar için Şifa Masalları CD'si. Bu CD, tanıtım videosunda belirtildiği üzere tamamen gönüllü desteğiyle hazırlanan bir medya üretimi. Medya üretiminin bireylerce ucuz ve efektif kullanımının mümkün olduğu bu çağda güzel ve yerinde bir uygulama idi.

Sivil toplum kuruluşları ve özelde STGM yeni medya olanaklarını etkili biçimde kullanmaya çabalıyor. Merkezin web sitesinde yer alan sekmeleri kullanarak sözgelimi merkezin faaliyetlerini Facebook ya da Twitter üzerinden takip etmek mümkün.

Öte yandan dört ayda ikibinaltıyüz sitenin kapatıldığı, YouTube'un hala yasaklı olduğu, LastFM, MySpace gibi dünyaca bilinen kullanıcı paylaşımına olanak veren sitelerin birkaç gün evvel kapatıldığı bu ortamda, festivale dijital dünyadaki sansür ve bireysel kullanıcıların iletişim haklarının engellenmesini gündemine almış hiç bir kuruluşun katılmadığını görmek üzücüydü aslında.

Festivaldeki sivil seslerin her biri birbirinden önemli elbette. Ancak ifade ve iletişim özgürlüğü olmaksızın bu hakları iddia etmek imkanımız yok ne yazık ki.

Sivillerin seslerini duyurmaları için yurttaş medyasına ihtiyaçları var öncelikle.

http://tongucs.blogspot.com/2009/09/ben-bir-sivil-sesim-kucukciftlik.html

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.