TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Medya 73 - 13.07.2009

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

STGM Silopi Kardeşlik Ve Çevre Yeşillendirme Derneği Yalnız Bırakmadı

Prof.Dr. Mustafa Sarı ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Diyarbakır yerel destek merkezi koordinatörü Lezgin Yalçın Şırnak Silopi kardeşlik çevre ve yeşillendirme derneğinin davetlisi olarak Silopi’yi ziyaret etti.

Şırnak Silopi kardeşlik çevre ve yeşillendirme derneğinin davetlisi olarak Silopi"ye gelen  Prf.Dr. Mustafa Sarı ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Diyarbakır yerel destek merkezi koordinatörü  Lezgin Yalçın, Silopi Grand otelinde çevre dostu Silopililerle bir dizi toplantı ve bilgilendirme konferansı verdi.

Silopi kardeşlik çevre ve yeşillendirme derneği başkanı Ramazan Yağır, kardeşlik derneğinin yönetim kurulu üyeleri ve Silopili çevre dostu vatandaşların katıldığı çevre bilinci ve sivil toplum örgütünün misyonları ile ilgili brifing 2 gün devam etti.

Silopi Grand otelinde gerçekleşen toplantıda çevreyi zehirleyen termik santraller, orman yangınları, anız yangınları, yeşil alan sorunu, piknik alanlarının yetersizliği, su israfı, eksoz dumanları sorunu, av havancılığı sorunu, çöp sorunu, şehir merkezinde başı boş dolaşan hayvanlar sorunları ve çözümleri üzerinde konferans veren Van 100. yıl Üniversitesi, su ürünleri öğretim görevlisi Prf.Dr. Mustafa Sarı, özellikle örgütlü toplumun önemine dikkat çekerek, birincil derecede ne istediğimizi en iyi şekilde anlatmamız için sivil toplum örgütlerinin önemini bilmemiz gerektiğini bu var olan sorunların giderilmesi içinde demokratik yollardan sorunlara çözüm aranması içinde bu yolların aşılması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu; “çevre bilinci herkesin sahip olması gereken önemli bir vatandaşlık görevidir. Bugün sizler özellikle Kardeşlik çevre ve yeşillendirme derneği olarak elinizi taşın altına koyarak Silopi"nizi doğanın tahrip edilmemesi konusunda sahip çıkmak adına burada toplanmaktasınız. Silopi"de ki termik santrallerden orman yangınlarına kadar var olan sorunların tamamını ancak sizler çözüm konusunda bir şeyler yapabilirsiniz. Bunun içinde var olan sorunları iyi tanıyıp ona göre çözüm önerilerini sunmak durumundasınız. Bunu mutlaka yapmalısınız. Bizlerde,  STGM olarak, her anlamda sizlere yardımcı olmaya hazırız.”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Silopi Kardeşlik Çevre ve yeşillendirme derneği başkanı Ramazan Yağır, “bizler bu derneği çok zorluklar içerisinde kurduk. Kimselerden destek almayarak kendi ayaklarımızın üzerinde durduk ve hala bu sorunları yaşamaktayız. Bu derneği açmamızın tek bir nedeni var oda Silopi"mizi daha da yaşanılır bir kent haline getirmek çevre duyarlılığını artırmak ve Silopilimize sahip çıkmaktır. Sizlerin STGM olarak bizleri yalnız bırakmayıp buraya Silopi"mize kadar gelmeniz bizleri son derece mutlu etmiştir. Sizlere dernek adına ve Silopi adına sonsuz teşekkürlerimi bildirmek isterim. Zor koşullarda açtığımız derneğimiz Silopi için her zaman demokratik yollardan her türlü gayreti göstermeye hazır olacaktır. Bütün sorunlarımızı çözüm önerileri ile birlikte yetkililerimize götürüp neler yapabiliriz noktasında her zaman bir çaba içerisinde olacağız her şey Silopi için.” dedi.

http://www.medya73.com/stgm-silopi-kardeslik-ve-cevre-yesillendirme-dernegi-yalniz-birakmadi-haberi-59883.html

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.