TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Küresel Erişilebilirlik Haritası: Şehirler ile Erişilebilirlik Eşleşmesi Sağlıyor

Güncelleme Tarihi 07.02.2018

Erişilebilirlik konusundaki bu yeni küresel harita Oxford Üniversitesi tarafından JRC’den RoadLess Forest projesi ile destek alınarak geliştirildi. Haritadaki ülke sınıflandırması Dünya Bankası’ndan olup gayri safi yurtiçi hasıla baz alınarak yapılmış. Harita şehirler ile erişebilirlik eşleşmesini görmeyi sağlıyor.

Açıklamadan bir kısım şöyle:

haber fotoğrafı

“Bu çalışmada, 2015 yılı için 1 × 1 kilometrelik bir çözünürlükle, yüksek yoğunluklu şehir merkezlerine küresel erişilebilirliğin miktarını belirliyoruz ve doğruluyoruz. Erişilebilirliği ölçmek için yapılan son küresel haritalama çabası 2000’li yıllardaydı, hem ulaşım altyapısının önemli yatırım ve genişletilmesinden hem de erişilebilirlik önlemlerinin veri miktarında ve kalitesinde olağanüstü bir iyileşmeyi anlamak içindi. Bu çalışmanın temelini oluşturan gelişme, Open road haritası (OSM) verileri ve Google yol veritabanından türetilen yol-arası verilerle – iki önde gelen yol verisinin ilk kez global ölçekte sentezlenmesi – bu da neredeyse haritalı yol alanında, yaklaşık 2000 haritayı üretmek için kullanılana kıyasla beş kat artış demek.”

Daha fazla bilgi edinmek ve verileri indirmek için burayı tıklayınız.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.