TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Koronavirüs: Yanlış Bilgi ile Mücadelede ARTICLE 19 Politika Belgesi

Güncelleme Tarihi 16.04.2020
Dünya çapında ifade özgürlüğü ve bilgi özgürlüğünün savunulması ve geliştirilmesine odaklanan İngiliz insan hakları örgütü ARTICLE 19, devletlerin, medya ve sosyal medya şirketlerinin tam şeffaflık sağlayarak, yanlış bilgiyle mücadele ederek ve güvenilir bilginin yayılmasını teşvik ederek COVID-19 ile mücadeleye nasıl katkı sunulabileceğine ilişkin bir politika belgesi yayınladı.
 
Politika belgesinde ifade özgürlüğü ve bilgi alma hakkına dair -bilhassa sağlık hakkı ile bağlantılı olan- uluslararası standartlar açıklanırken, bahse konu hakların halk sağlığı stratejilerinin gelişimi ve uygulanmasındaki kilit rolü de vurgulanıyor. 
 
 
 
Viral Yalanlar: Yanlış Bilgi ve Koronavirüs başlıklı politika belgesinde COVID-19 salgınının dünyanın birçok yerinde korku, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğü de arttırdığı vurgulanırken, krizle ilgili yanlış bilgi ve “nefret söylemi” ile mücadeleye medya ve sosyal medya şirketlerinin de katkı sunması gerektiği not edildi.
 
Belgede şöyle denildi:
 
"Gazeteciler herhangi bir önyargı olmaksızın doğru bir şekilde haber yapmalı, propaganda kampanyalarını ve resmi ayrımcılığı incelemeli ve yanlış bilgiyi düzeltme ve yanıt verme hakkı sağlamalıdır. Sosyal medya şirketleri COVID-19 ile ilgili doğru ve güvenilir bilgilerin yaygınlaşmasını desteklemek için DSÖ ve sağlık otoriteleri ile çalışmaya devam etmelidir. Ayrıca bu şirketler, yanlış bilgi ve “nefret söylemi” karşısında alacakları önlemlerin net ve kolayca anlaşılır politikalara dayalı olmasını ve bunun adil bir süreçle desteklenmesini sağlamalıdır."
 
Politika belgesinin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.