Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Kızılırmak’a Ağıt Kampanyası

Güncelleme Tarihi 07.06.2010
Kızılırmak’a Ağıt Kampanyası

Bafra 2020 Vizyonu Sivil Girişimi, Bafra Ziraat Odası, Bafra Ticaret Borsası, Bafra Sanayi ve Ticaret Odası ve Bafra Muhtarlar Derneği Kızılırmak’a Ağıt Kampanyası ile Kızılırmak’ın rafineriler, beton fabrikaları tarafından kirletilmesini protesto ediyor.

Çevreci aktivistler, Kızılırmak’ın suyunun dört ayda bir test edilmesini ve sonuç raporlarının düzenli olarak halka açıklanmasını talep ediyor.

Çevre sorunları alanında verdikleri mücadeleler ile tanınan Bafra 2020 Vizyonu ve Bafra Ticaret Borsası, Bafra Sanayi ve Ticaret Odası, Bafra Muhtarlar Derneği, Kızılırmak’taki kirliliğin limitleri aşmasına dikkat çekmek üzere bir kampanya örgütledi. Su kaynakları hızla tükenmekte olan Türkiye’nin, beton fabrikaları ve rafinerilerle Kızılırmak’ı, Karadeniz’i kirletme lüksleri olmadığını hatırlatan çevre aktivistleri, 24 Eylül Pazar günü Çetinkaya Köprüsü’nde bir araya geliyor. Kızılırmak Caddesi’nden yürüyüş yaparak nehir kıyısında toplanacak çevre gönüllüleri, tiyatro, konser vb. etkinliklerle Kızılırmak nehrindeki kirlenmeye yol açanları protesto edecek.

STGM ise Bafra 2020 Vizyonu Sivil Girişimi’ne sunduğu basılı malzeme ve kırtasiye katkısı ile kampanyaya destek oluyor.

Kampanya düzenleyicileri, aynı zamanda sorumlu kuruluşlardan Kızılırmak’ın suyunun dört ayda bir test edilmesini ve kirlilik testlerinin sonuç raporlarının şeffaf bir biçimde halka açıklanmasını talep ediyor. Aktivistler, sorumlu kuruluşlara toplu balık ölümlerini durdurma görevlerini hatırlatarak yaptıkları çağrıda şu mesajı veriyorlar: “Sorumlu makamlar bütçe darlığı yaşıyorsa, biz Bafra’da halktan gönüllü çevre vergisi ya da Avrupa Birliği’nden sponsorluk talep edeceğiz.”

Türkiye!

Kızılırmak’a Ağıt Kampanyası ile Çetinkaya Köprüsü’nde Kucaklaşıyoruz

24 Eylül Pazar günü

Saat:14.00

Ayrıntılı bilgi için:

Bafra 2020 Vizyonu’ndan Hamit Genç: hamitgenc1946@mynet.com

GSM: 532 315 69 18

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.