TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kırkayak Kültür'den Dom Toplulukları ve COVID-19 Pandemisi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 09.04.2020
Kırkayak Kültür – Göç ve Kültürel Çalışmalar Merkezi, COVID-19 pandemisinin Dom toplulukları üzerine etkilerini konu alan bir bilgilendirme notu yayınladı.
 
"Dom Toplumu ve Yerinden Edilmiş Suriyeli Dom Toplulukları Ortadoğu Ülkelerinde COVID-19 Salgını Riski Altında"  başlıklı bilgi notunda koronavirüs krizinin toplumun belli kesimlerini daha da kırılgan hale getirdiği bilgisi paylaşılırken, toplumun kırılgan kesimleri içerisinde  yer alan Suriye'den Türkiye'ye sığınmış Dom gruplarının Türkiye'nin farklı ilerinde zor şartlar altında, salgın riski ve derin bir yoksullukla yaşamaya çalıştığı söylendi. 

Notta,  yükselen ayrımcılık, ırkçı şiddet, göçmen ve mülteci karşıtlığının gelecek günlerde Dom Toplulukları için ciddi bir tehlike oluşturabileceği vurgusu yapılırken,  "COVID-19 salgını, toplumlarda ki “Çingene karşıtlığını” körükleyebilir. Dom Topluluklarını COVID-19'u yaymakla suçlayabilirler, onları günah keçisi olarak hedef haline getirebilir" denildi. 

Bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.