TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Katılım Hakkı Eğitim Dizisinin İlk Eğitimi Ankara'da Düzenlendi

Güncelleme Tarihi 10.02.2020

Yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı ve Örgütlenme Özgürlüğü Projesi kapasite güçlendirme faaliyetleri kapsamında katılım hakkını çeşitli boyutlarıyla ele alan ve bu alanda kapasite geliştirmeyi hedefleyen 3 set eğitimden oluşan Katılım Hakkı Eğitim Dizisinin ilk eğitimini geçtiğimiz hafta Ankara'da gerçekleştirdik. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışma Merkezi ve Kapasite Geliştirme Derneği ile birlikte yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı Projesi kapsamında düzenlenen eğitime farklı tematik alanlarda çalışan 11 STÖ katılldı. Katılan örgütler çevre, mülteci hakları, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet Eşitliği, engelli hakları gibi tematik alanlarda çalışma yürütüyor. 
 
 
29 Ocak - 1 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen 4 günlük eğitimin de ilk gününde Katılım Hakkı ve Örgütlenme Özgürlüğü Proje Koordinatörü Hakan Ataman katılım hakkını, Yasama Derneği Başkanı Bahadır Yeşilırmak ise yasama süreçlerine katılım başlıklarında aktarım yaptı. 
 
Eğitimin ikinci gününde İkbal Polat ve Ceren Yartan sunumları ile yerel katılım konusu çeşitli boyutları ile ele alırken,  eğitimin üçüncü günü ilk oturumda ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nden Besim Can Zırh örgüt içi demokrasi konusunu ele alınırken, öğleden sonraki bölümde çeşitli katılım deneyimleri bir söyleşiyle paylaşıldı. 
 
 
Söyleşide hayvan hakları aktivisti Aslı Alpar, Yaşam Nöbeti deneyimini, Güneş Engin Mecliste STÖ işbirliği deneyimlerini, Fatih Aksoy ise Çiğdemim Derneğinin deneyimlerini paylaştı. Eğitimin son gününde ise STÖ'ler çalışma alanlarında ihtiyaç duydukları bilgiler için CİMER üzerinden bilgi edinme başvurusunda bulundular. 
 
Eğitime aktılan örgütler şöyle; 
 
Adalet Sistemini İzleme Derneği, Ardıç Dayanışma Derneği, Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği, Çocukluk Bizde Kalsın Derneği, Dokuz Köy Sosyal Kooperatif, Hassas Grupların Entegrasyonu Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği - HEY AKADEMİ,  OÇU Oluşum SSPE Hasta ve Yakını Hakları Kurumu Derneği, Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi ve Yomra Kadınları Toplumsal Kalkınma ve Girişimciliği Destekleme Derneği. 
 
Programın diğer eğitimleri 19 - 22 Şubat 2020 ve 4 - 7 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.