Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Karacahisar Termik Santral İstemiyor!

Güncelleme Tarihi 31.07.2013

Muğla İlinde dördüncü, Milas İlçesinde üçüncü olacak yeni bir termik santralin yapımına karşı çıkan Karacahisar yöre halkı, 18 Temmuz günü, TEMA ve Greenpeace temsilcileriyle birlikte üçüncü kez toplandı.

karacahisar gönüllüleriDördüncü termik santralin yapımına karşı örgütlenen Karacahisar Gönüllüleri,“Turizm sahası ilan edilmiş alan içerisindeki köyümüze termik santral istemiyoruz!” diyerek imza kampanyası ve her türlü mücadele aracılığı ile termik santrale karşı sağlanan birlikteliği yaygınlaştırma kararı aldılar.

Toplantı sonuç bildirisinde, “Çamköy ve Karacahisar’daki yeraltı su kaynakları da termik santral yapılması planlanan havzadadır. Bu havzadaki yeraltı sularının 5,2 milyon m3’ü Bodrum içme suyu, 3 milyon m3’ü Güllük, 2 milyon m3’ü Havalimanı ve 2 milyon m3’ü de Çamköy Sulama Sistemi için kullanılmaktadır” denildi.

Bodrum yarımadasının iki sene önce tamamlanan içme suyu projesinin büyük darbe alacağı vurgulanan bildiride, “Bodrum yarımadası tekrar eski su sıkıntılı günlerine geri dönecek, veya atık maddelerle karışmış suyu kullanmak zorunda kalacaktır” denilerek, “Milas ilçemiz 3. bir termik santral kirliliğini kaldıramaz. Gökova körfezi, Güllük körfezi, 4. bir termik santralin getireceği yıkıma karşı koyamaz. Turizm, tarım ve orman bölgesinde Termik Santral yapılamaz. Doğamızı kirletmeyin” çağrısı yapıldı.

Öte yandan Change.org sitesi üzerinden başlatılan bir imza kampanyası ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Karacahisar Beldesinde Termik Santral istemeyen herkes imza atmaya davet edildi.

Kaynak: Yeşil Gazete

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.