TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

‘Kadın Hayatlarını Yazmak’: Halide Edip’ten Sevgi Soysal’a kadın edebiyatı

Güncelleme Tarihi 19.02.2017

İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda 24 Mart’ta ‘Kadın Hayatlarını Yazmak’ konulu bir konferans düzenlenecek. Konferansta Halide Edip’ten Sevgi Soysal’a kadın edebiyatı ve edebiyatın kadın karakterleri konuşulacak.

kadın hayatlarını yazmakİstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadın edebiyatı ve edebiyatın kadın karakterlerine ışık tutulacak bir konferans gerçekleştirilecek.

24 Mart’ta gerçekleştirilecek olan ‘Kadın Hayatlarını Yazmak’ konferansa farklı üniversitelerden akademisyenlerin, yüksek lisans öğrencileri sunum yapacak.

Konferansın ilk oturumunda Doç. Dr. Işıl Baş “8 Mart ve feminizm”, vakıf kurucu üyesi Aslı Davaz “Oto/biyografiler, söyleşiler, arşiv belgeleri üzerinden kadın yaşamı”, Prof.Dr. Nazan Aksoy “Kadın biyografi ve otobiyografileri yazmanın kadın tarih yazınındaki rolü” başlıklı konuşmalar yapacak.

Saat 14.00’te başlayacak konferansın ikinci bölümünde daha çok Türkçe edebiyatta önemli yere sahip olan yazarlar hakkında sunumlar yapılacak.

Oturum, saat 15.00’te Doç.Dr. Hülya Adak’ın konuşmasıyla başlayacak ve devamında Adak “Feminist edebiyat deyince; Halide Edip’in kadın karakterleri” başlıklı bir sunum yapacak.

Sabancı Üniversitesi’nden Hatice Haskul “Fatma Aliye romanlarındaki kadın ve mekan ilişkisi” üzerinde duracak.

İstanbul Üniversitesi’nden Nazlıcan Bayraktar ile Ayşegül Ergül Aslan, Suat Derviş edebiyatını tartışacak.

Boğaziçi’nden Hüsniye Gülsev Koç, Sevgi Soysal’ın eserlerindeki kadın temsilini, şair yazar Gülsüm Cengiz “Anadolu kadınlarının şiir tarihini” bir sinevizyon gösterisiyle sunacak.

Konferans, Prof.Dr. Nazan Erkmen’in “Kadın yaşamlarını sanatla yazmak” başlıklı konuşmasıyla sona erecek.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.