TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Kadın Dayanışma Vakfı 2018 Faaliyet Bültenini Yayınladı

Güncelleme Tarihi 19.03.2019

Bu yıl 25. yaşını kutlayan Kadın Dayanışma Vakfı 2018 yılı bültenini yayınladı.  Geçtiğimiz yıl boyunca toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve kadına yönelik şiddetle mücadele eden ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarından Kadın Dayanışma Vakfı  bülteninde "Dayanışma ile bu yıl da birlikte güçlendik." dedi. 

Vakfın raporuna göre, 2018'de Kadın Dayanışma Vakfı'nın merkezine 415 kadın destek almak üzere başvurdu. Rapora göre merkeze danışanların 74%'üne sosyal çalışmacılar ve gönüllüler aracılığıyla sosyal destek; 38%'ine avukatlar aracılığıyla hukuki destek; 3%'üne ise psikologlar aracılığıyla uzun süreli psikolojik destek sunuldu. 

Gönüllüleri aracılığıyla her sene daha da güçlenen Kadın Dayanışma Vakfı'na geçtiğimiz yıl 77 kadın gönüllü olmak üzere başvurdu. Vakıf, geçtiğimiz Kasım ayında düzenlediği dört günlük atölye aracılığyla katılımcılarla toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, şiddet karşısındaki yasal haklarımız, bedenimiz ve cinsellik, feminist kadın hareketi, feminist ilkeler, görüşme teknikleri gibi konularda bilgi alışverişinde bulundu. 

Kadın Dayanışma Vakfı, geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye'nin 43 şehrinden kadın avukatlarla buluştu. Buluşmalarda kadına yönelik şiddet alanında çalışan 61 kadın avukatla bir araya gelindi ve düzenlenen atölyelerde toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet ve hukuk, yargılamada feminist metot, yasal standartlar, İstanbul Sözleşmesi, CEDAW, AİHM kararları ve ikincil travma hakkında konuşuldu. 
 
 
Vakıf, Nisan ve Ekim aylarında üç ilde ikişer günlük kapasite geliştirme eğitimleri düzenledi. Kadın örgütlerinin Suriyeli kadınlara destek sağlamaları için kapasitelerini geliştirmek üzere düzenlenen eğitimlerde mülteci kadınların mevcut durumları, ihtiyaçları, kadına yönelik şiddet karşısındaki hakları, başvuru ve destek mekanizmaları, kadın örgütlerinin danışma merkezlerinde Suriyeli kadınlara destek gibi başlıklarda konuşuldu.
 
Vakıf, 2018 boyunca uluslararası ağlarda düzenlenen toplantılara da katılım gösterdi. "Savunuculuk Araçları Olarak İstanbul Sözleşmesi ve GREVIO Sivil Toplum Gölge Raporları" başlıklı iki günlük atölyede Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Arnavutluk'tan kadın örgütlerinden katılımcılarla buluşan Vakıf, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından Makedonya'da düzenlenen "Türkiye ve Balkan Ülkelerinde İstanbul Sözleşmesinin Uygulanması" başlıklı toplantıya katıldı.
 
 
Yıl boyunca kadın örgütleriyle dayanışma içinde çalışan Vakıf, 2018'de iki de yayın yaptı."Mülteci Kadınlara Yönelik Toplumsal Cinsiyet Temelli Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele" başlıklı yayında mülteci hakları ve mülteci kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve mücadeleye dair yasal çerçeve çizildi.  Vakfın ikinci yayını ise "Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadelede Yargılama Standartları - Avukatlar İçin Kılavuz"u oldu. 
 
Vakfın 2018 bültenine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.