TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

KA.DER: Kadınsız Yargı Olmaz, HSYK’da Anayasa İhlali

Güncelleme Tarihi 15.10.2014

KA.DER, HSYK’ya seçilen tüm üyelerin erkek olmasının Anayasa'nın 10. maddesine aykırı olduğunu söyledi, Cumhurbaşkanı'nı eşitsizliği gidermeye çağırdı.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), Cumhurbaşkanı’nı HSYK'daki kadın-erkek eşitsizliğini gidermeye çağırdı.

Adli ve idari mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların üçte biri kadınlardan oluşuyor ancak  HSYK’ya seçilen 10 asil üye ve altı yedek üyenin tamamı erkek.

Bu eşitsizliğe karşı Cumhurbaşkanı’nı göreve çağıran KA.DER, Cumhurbaşkanlığı kontenjan atamalarını yaparken Anayasa gereği HSYK Genel Kurulu'ndaki eşitsizliği gidermesini istedi.

KA.DER’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Tümüyle bağımsız olması gereken HSYK seçimlerinin bir tarafında Yargıda Birlik Platformu, diğer tarafında da YARSAV ve Yargıçlar Sendikası yer aldı.

“22 üyeden, 10'unun belirlendiği seçimin kaybedeni YARSAV ve Yargıçlar Sendikası olarak açıklanmış olsa da HSYK seçimlerinin asıl kaybedeni kadınlar oldu.

“Seçilen HSYK Genel Kurulu Üyeleri arasında hiç kadın yok!

“Adli Yargı hakim ve savcılarından 7, İdari Yargı hakim ve savcılarından 3, Yargıtay Genel Kurulu'ndan 3, Danıştay Genel Kurulu'ndan 2, Türkiye Adalet Akademisi'nden 1, Cumhurbaşkanı'nın seçtiği 4 üyeden oluşan HSYK Genel Kurulu'nda kadın olmaması hukuka ve yasaya aykırıdır.

“Adli Yargıda 45 adaydan 7'sinin, İdari Yargıda da 16 adaydan 2'sinin kadın olmasına karşın, kadınlar asil üye seçilemedi.

“Cinsiyet kotası uygulanmayan seçimlerin sonucunda, kadınlar yalnızca yedek listede 1 kişi ile temsil edilebildi.

“Anayasa'nın gereğini yerine getirecek en önemli kurumlardan biri olan HSYK'da hiç kadın üye olmaması, Anayasa'da yer alan ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ diyen 10'uncu maddeye aykırıdır.

“KA.DER olarak, Cumhurbaşkanı’nı göreve çağırıyor ve Cumhurbaşkanlığı kontenjan atamalarını yaparken Anayasa gereği HSYK Genel Kurulu'ndaki eşitsizliği gidermesini bekliyoruz.” 

Çiçek Tahaoğlu, Bianet

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.