Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı Çağrısı

Güncelleme Tarihi 03.04.2019

Japon Devleti tarafından 1989 yılından beri “Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (Japan ODA)” kapsamında gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan Yerel Projelere Hibe Programı (GGP) yeni dönem çağrısını yayınladı. Programa teklif iletmek için son tarih 12 Nisan Cuma günü saat 17.30. 

Program kapsamında başvurusu yapılacak projelerin en geç Mart 2020-Şubat 2021 dönemine ait olması gerekirken, projenin en geç 1 yıl içinde tamamlanması gerekiyor. Programda Türkiye'nin tüm bölgelerinden proje başvuruları kabul ediliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ise öncelik veriliyor.

Projelerin toplumdaki dezavantajlı kesimleri hedefleyen konularda ve yerel seviyede etkiye sahip olması beklenirken, proje başına sağlanabilecek maksimum hibe miktarı ise 10 milyon Japon Yeni olarak belirlendi. (10 milyon Japon Yeni yaklaşık olarak 90.000 USD) Program proje harcamaları kapsamındaki Katma Değer Vergisini (KDV)  karşılamadığı için proje bütçelerinin en fazla 90.000USD (KDV hariç) olarak hazırlanması gerekiyor. 

Program aşağıdaki başlıklardan birisi kapsamında olmalıdır: 

  • Temel insanî ihtiyaçların karşılanmasına yönelik başlıkları
  • Temel sağlık alanlarını (Koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, sağlık merkezlerinin ekipmanlarının yenilenmesi ve yeni ekipman sağlanması)
  • Engelli çalışmalarını (Engelliler için özel okul veya merkezler, üretime yönelik atölyeler)
  • Kalkınmada kadın başlığını ( Kadınların bölgede kalkınmasını hedefleyen beceri geliştirme, mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezleri gibi) 
  • Kamu Faydası/Diğer Dezavantajlı Kesimleri ilgilendiren alanlar ( Yaşlılar için özel bakım merkezleri, huzurevleri, çocuklara ve gençlere yönelik eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sokak çocukları veya kimsesizler için tesisler)
  • Kapasite Geliştirme ve Eğitim başlıklarını ( Mesleki eğitim, özel topluluklar için kapasite geliştirme programları)

Program ve başvuru detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.