TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı’ndan Çocukların Sokağa Çıkmalarına İlişkin Değerlendirme Notu

Güncelleme Tarihi 14.05.2020

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı, COVID-19 pandemi önlemleri kapsamında 0-14 yaş aralığı için uygulanan sokağa çıkma yasağının Bakanlar Kurulu Kararınca 13 Mayıs 2020 tarihinde 11.00- 15.00 saatleri arasında izin verilmesi üzerine dair ebeveynlere yardımcı olmak için kısa bir değerlendirme notu hazırladı.

Ağ, değerlendirme notunun, COVID-19 döneminde savunmasız durumda kalma tehlikesi içerisinde olan çocukların güçlendirilmesine ve “yeni normal” döneminin inşa edilmesinde çocuk dostu bütüncül politikaların belirlenmesine katkıda bulunmasını hedefliyor. 
 
Değerlendirme notunda çocukların süreçle ilgili bilgilendirilmesinin önemli olduğu hatırlatılırken, dışarı çıkmadan önce olumlu iletişimle çocuğun öz düzenleme yapmasına izin verilmesi gerektiği not edildi.  Yine çocukları kapalı ya da kalabalık alanlarda endişeyle engellemek yerine doğa yürüyüşü, bisiklet sürmek gibi çocukların hareketini destekleyebilecek açık hava etkinlikleri tavsiye edildi ve "Hem hijyen noktasında size garanti verirken çocuğundan açık havadan aldığı verimin kalitesini arttırabilir." denildi. 
 
Bilgi notunun tamamına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.