TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İnsanlık Suçu Yargılanmalı

Güncelleme Tarihi 05.07.2013

Bingöl Solhan ve Elazığ Karakoçan ilçesinde yaşanan tecavüz olaylarında mahkemelerin tutumunu protesto eden dernekler Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı.

bingöl basın açıklamasıBingöl Dernekler Federasyonu (BİNDEF), Bingöl Dernekleri Federasyonu (BİNDER FED), Karakoçan Dernekleri Federasyonu (PeriSuyuKoruma Platformu), Kiğı- Karakoçan – Adaklı – Yayladere – Yedisi Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (KAYYDER) ve birçok derneğin bir araya gelerek yaptığı açıklamada, Bingöl’de 14 yaşındaki E.A’ya tecavüz edenlerin tutuklanması talebinde bulunuldu. Açıklamada, kadına bir meta olarak değer biçildiği ve ‘Erkeğin vurduğu, Devletin koruduğu’ zihniyetin ortadan kaldırılması gerektiği belirtildi. Açıklamanın devamında ise “Dünyada ve ülkemizin neresinde olursa olsun, kadına uygulanan şiddetin son bulması için başta hükümet ve Adalet Bakanlığı’na sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında bulunuyoruz. Böylelikle hem bölgede devlete karşı olan güvensizliğin bir nebze de olsa giderilmesine hem de toplumsal sürece samimi bir katkıda bulunulacağı kanısındayız. Herkes için adalet diyoruz ve herkesi duyarlı olmaya ve sorumlular yargılanıncaya kadar olayı takip etmeye çağırıyoruz” denildi.

Kaynak: Evrensel

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.