TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz Rehberi Görüşlerinizi Bekliyor

Güncelleme Tarihi 30.01.2017

On Ekim Dayanışması, hazırladıkları "İnsan Kaynaklı Afetler İçin Kriz Rehberi" taslağını paylaştı. Taslağa dair katkıları 25 Şubat'a kadar gönderebilirsiniz.

on ekim dayanışması logoBu rehber taslağı Türkiye’de son dönemde karşılaşılan insan kaynaklı afetler esnasında ve sonrasında yaşanan hak ihlalleri ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla kolektif bir çalışmayla hazırlanmıştır. Çünkü Türkiye’de kriz, afet ve acil durumlarla ilgili çeşitli kaynaklar bulunmakla birlikte, insan kaynaklı afetler, acil durumlar ve insan hareketleri sonucu oluşan kriz durumlarıyla ilgili kaynak ve bilgi oldukça sınırlıdır. Öncelikle bu rehber çalışması, alandaki ihtiyaca kısmen de olsa cevap vermeyi ve bir başlangıç yapmayı hedeflemektedir.

Gölcük, Düzce ve Van Depremleri, Suriye savaşı sonrası sığınmacı göçleri, Suruç Katliamı ve 10 Ekim Ankara katliamı sonrasındaki süreçlerde gönüllüler ve çeşitli sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarından daha hızlı ve insan odaklı hizmet ürettiler; ortaya çıkan olağanüstü durumdan ve/veya katliamdan etkilenen insanlarla dayanışma sergilediler. Kriz yönetimi, lojistik sağlama, kayıt altına alma, ihtiyaçların sağlanması ve yönlendirme süreçlerinde görev aldılar. Bu rehber öncelikle bu süreçlerde biriken bilgi ve deneyimleri kayıt altına almayı ve benzeri süreçlerde sorumluluk alacak sivil toplum örgütlerini ve gönüllüleri, bu bilgiler doğrultusunda güçlendirmeyi hedeflemektedir.

rehber kapağıRehbere buradan ulaşabilirsiniz:  İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz Rehberi (Tıkla)

Rehber taslağı görüş, öneri ve katkılara açıktır.  Taslağa dair katkılarınızı ve önerilerinizi 25 Şubat’a kadar krizrehberi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Birçok insanın  katkılarıyla ve kolektif süreçlerle hazırlanan bu rehber katkılarla gelişmeye ve etkinleşmeye açıktır. Temel olarak karşılıklı güçlenme ekseninde yol alması hedeflenen rehbere herkes istediği şekilde katkı sunabilir, rehberi dilediği şekilde kullanabilir, geliştirebilir ve deneyimleriyle zenginleştirebilir.  Bu kapsamda önerilerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

İnsan Kaynaklı Afet Nedir?
Nükleer, biyolojik, kimyasal kazalar, taşımacılık kazaları, endüstriyel kazalar, aşırı kalabalıktan meydana gelen kazalar, toplu insan göçleri, zorla yerinden edilmeler, canlı bomba vakaları vb.

Rehberin sunumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Rehberin bilgi kartlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.