Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

İllere Göre Toplumsal Cinsiyet Karnesi

Güncelleme Tarihi 05.02.2014

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), kadınlara sundukları hizmetler açısından 81 ili karşılaştırdı ve il il toplumsal cinsiyet eşitliği karnesini açıkladı.

haber fotoğrafÇalışmaya göre kadın erkek arasındaki eşitsizliğin en fazla olduğu iller Ağrı, Bitlis, Kilis, Antep ve Siirt. Eşitsizliğin en az olduğu iller ise İstanbul, Dersim, Bolu, Düzce ve Eskişehir.

Ülker Şener ve Dr. Hülya Demirdirek tarafından yapılan “81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi”nden öne çıkan başlıklar şöyle:

-Dersim hem eğitim hem de siyasi yaşama katılım göstergeleriyle öne çıkıyor.

-İstanbul, hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla olduğu hem de kadınların en güçlü olduğu il olmasına karşın, en zayıf olduğu konu kadınların siyasi yaşamda temsili.

-Diyarbakır kadınların karar mekanizmalarına katılımı ve kadınlara sunulan hizmetler açısından en iyi durumdaki iller arasında yer alıyor.

-Kadınların siyasi katılımına bakıldığında Doğu ve Güneydoğu bölge illeri daha aktif ve katılımcı bir tablo sergilerken, Ege ve Akdeniz bölge illerinde ise düşük bir katılım göze çarpıyor.

-Belediyelerde kadın çalışan oranının en fazla olduğu il yüzde 30 ile Mersin.

-Türkiye’de 13 baroda kadınlara destek veren bir mekanizma tanımlanıyor. 15 ilde ise var olduğu halde etkin değil.

-Türkiye’de 11 şehirde “sığınmaevi” bulunmuyor. Toplam sığınmaevi sayısı 116. Adıyaman, Ardahan, Bartın, Bitlis, Isparta, Karaman, Muş, Niğde, Rize, Sinop, Urfa’da sığınmaevi bulunmuyor.

Raporun tamamı şuradan incelenebilir.

Kaynak: KAOS GL

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.