TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

İki Eylül Gazetesi - 20.05.2009

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

STGM`nin 4 İlde uyguladığı danışma kurulunun sonu Diyarbakır`da oldu.

Tüm illerden katılımcıların birlikte olup  çalışmaları hakkında bilgi paylaşımı ve kampanya, savunuculuk ,lobi faaliyetleri konulu eğitimi ile son bulan çalışmanın ardından Diyarbakır’da Sümerpak alanında örgütlenme özgürlüğü kampanyasını izler iken orada yaşayan insanlarla kısa sohbet etme şansım oldu . çocuklardan oluşan koroyu izlerken Kürtçe türkü söyleniyordu orada sevimli iki kız çocuğuna ne söylüyorlar anlıyor musunuz  dediğimde her ikisi de anlamıyoruz dediler yanlarında babaları var idi. Oda ben bile zor anlıyorum bizler korkularımız yüzünden konuşamadık çocuklarımıza da öğretemedik dedi.bu söylenen söz bence çok önemli idi.Ayrıca  katılım oranı çok düşük bir etkinlik idi.

Diyarbakırlıların ticaret odası sanayi odası ve belediye başkanın ortaklaşa bizleri konuk edip Kentlerini tanıtmak için geleneksel duygulardan vazgeçmemiş  bir tavırla misafir perverlikleri ile  Atatürk köşkünde müzikli bir yemek verdiler. Daha sonra Batman’ın 16 mayıs  il oluşunun yıl dönümü imiş. Batman Belediye Başkanının davetlisi olarak Hasankeyf’ e gittik . Hasankeyf’in  kurtulması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Pırıl pırıl Dicle kenarında inanılmaz güzellikte bir tarih  orada yaşayan tüm insanların ve çocukların o tarihi kurtarmak için ve  Hasankeyf’in Tarihini bizlere anlatmak için adeta yarıştığı bir ortam oluşturmuşlar.Heyecanla bizlere anlatırken ilgimi çeken çok güzel Türkçe konuşuyorlar ve bizlere hoş geldiniz efendim izin verirseniz size buranın tarihini anlatalım diye saygılı bir üslupla davranmaları idi.

Daha sonra Batman Belediye Başkanı ve yardımcısı bayan  bizi karşıladı. Kısa ve çok etkili bir konuşma yapan 31 yaşında makine mühendisi başkan güler yüzlü ve yine  güzel bir Türkçe ile birlik beraberlikten söz etti.hepimize çok teşekkür etti . Öğlen yemeğini Dicle kenarında hazırlamışlar tam yemek bitmek üzere iken Batmanda STK larının düzenlediği  Dicle de bot yarışlarının Hasankeyf köprüsüne kadar sürecek olduğunu ilettiler.  Hepimiz çok heyecanla  Batman’lılarla o coşkuya katıldık gençler ve yerel basınında yoğun ilgisi ile kemençe ve kabak kemane eşliğinde yarışlar tamamlandı.Bu Batman da 40 sivil toplum örgütü varmış . onların derdi çok farklı değil ortak karar almakta zorlanıyorlarmış onlarda da aynı sorun, ötekileştirme içinde davranıyorlarmış birbirlerine. Tabi yine çok ilginç bulduğum 350bin nüfuslu Batmanda 18 yerel gazete 2 televizyon 4 radyo var imiş. Yerel gazete okuma oranıda çok yüksekmiş. Çünkü yerel gazeteleri ücretsiz alabiliyorlarmış.

Son olarak bu güzel ülke hepimizin bizler birlik beraberlik içinde mutlu ve huzurla yaşayalım .

Sevim Şahin
http://www.ikieylul.com.tr/yazar_goster.asp?ne=y46&sira=13508

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.