TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Hürriyet - 12.08.2003

Güncelleme Tarihi 08.11.2010

Hürriyet gazetesi yazarlarından Gila Benmayor 12.Ağustos.2003 tarihli yazısını STGP STK destek ekibinin çalışmalarına ve ziyaretçi sayısı 45 bin'i geçen web sitemize ayırdı.

AB yolunda yeni bir adres: www.stgp.org

SİVİL Toplum Kuruluşları (STK) Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda önemli.Avrupa sivil örgütlenmeyi herşeyin üzerinde tutuyor.AB'nin amacı STK'ları AB üyelik sürecine entegre edebilmek.

Avrupa Komisyonu'nun geçtiğimiz yıl ‘‘Yerel Sivil Girişimler’’ ve ‘‘Türk-Yunan Sivil Diyalogu’’ başlıkları altında açtığı hizmet ihalesini kazanan konsorsiyum ‘‘Sivil Toplum Geliştirme Programı’’ altında biraraya gelmiş.

Ankara'daki ofiste altı kişi çalışmalarını sürdürüyor. Kısa adıyla STGP ne yapıyor?STK'lara Türkiye içinde ve dışında ağ oluşturma, ortaklık projeleri gerçekleştirme, diyalog gibi konularda eğitim veriyor.

STK'ların hazırladıkları projeleri inceleyerek yol gösteriyor.

Özellikle Anadolu'daki küçük ölçekli STK'lar eğitimden yararlanıyor.

Mesela Diyarbakır'da 45 STK temsilcisi eğitimlere katılmış.

Kars'ta katılanların sayısı 25. Erzincan, Erzurum, Artvin, Ardahan, Elazığ eğitimden yararlan diğer şehirler.

Ne yazık ki, Türkiye'de proje yapabilecek kapasiteye erişmiş fazla sayıda STK yok. İlgisizliğin yanında yetersizlik var.Bu yüzden STGP önemli bir boşluk dolduruyor.

Ayrıca yukarıda belirttiğim www.stgp.org adresinde 5 bini aşkın STK'nın bilgileri mevcut.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.