TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Hrant Dink Vakfı'ndan Bir Arada Yaşam için Yeni Bir Söylem Eğitmen Eğitimi

Güncelleme Tarihi 08.10.2019

Türkiye’de bir arada yaşama imkanını güçlendirmek için kamu, sivil toplum ve medya sektörleri arasındaki işbirliğini arttırarak, Suriyeli mültecilere yönelik ayrımcılığı ve ayrımcı söylemleri sorgulamayı ve farklılıklara saygılı yeni bir dil ve söylemi desteklemeyi amaçlayan Yeni Bir Söylem ve Diyaloğa Doğru projesi kapsamında "Bir Arada Yaşam için Yeni Bir Söylem Eğitmen Eğitimi" düzenlenecek. 

Eğitmen eğitimi,  insan hakları ilke ve değerleri, ayrımcılık ve ayrımcılıkla mücadele yöntemleri, göç farkındalığı, mülteci hakları, ilkeli habercilik, nefret söylemi ve alternatif söylem konularını içeren oturumların yanı sıra eleştirel düşünme, aktif dinleme ve iletişim, sunum teknikleri gibi katılımcıların eğitmenlik becerisi edinmelerini hedefleyen oturumlardan oluşuyor. 
 
Başvuru koşulları: 
 • Başvuru sahibinin; İstanbul, Hatay veya Şanlıurfa’da faaliyet gösteren kamu, medya ve sivil toplum sektörlerinden birinde aktif çalışan olması gerekmektedir.
 • Kamu ve sivil toplum sektörlerinde çalışan başvuru sahiplerinin, bağlı bulundukları kurumların, mültecilere yönelik faaliyetlerinin olması beklenmektedir.
 • Eğitmen eğitimine, aynı kurumdan iki kişi kabul edilecektir. Aynı kurumda çalışan başvuru sahiplerinin, başvuru formunu ayrı ayrı doldurmaları gerekmektedir. 
 • Eğitmen adaylarından, tek günlük eğitim modülünü kendi kurumlarında en az 1 kez yaygınlaştırmaları ve sonrasında ilgili raporlama süreçlerinde yer almaları taahhüdü istenmektedir.
Önemli bilgiler: 
 • Eğitim programı; interaktif öğrenmeyi ve deneyimi merkeze alan formel olmayan eğitim metodolojisi ile tasarlanmıştır. Eğitim sürecinin etkin ve verimli ilerleyebilmesi için katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. 
 • Başvuru süreci sonucunda kısa listeye kalan adaylarla ön görüşme gerçekleştirilecektir. 
 • Eğitmen eğitimine tam katılım şartı aranmaktadır. 
 • Tam katılım sağlayan eğitmen adaylarına, eğitim sonrasında katılım belgesi verilecektir. 
 • Değerlendirme sonrasında, katılımcı değişikliği kabul edilmeyecektir.
 • Eğitim boyunca katılımcıların ulaşım, konaklama ve yemek masrafları program tarafından karşılanacaktır.
Teknik detaylar:
 • Eğitmen eğitimi, 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Şehir dışından gelecek katılımcıların, eğitmen eğitimi mekanına eğitimden bir gün önce (4 Aralık Çarşamba günü) gelmeleri beklenmektedir.
 • Olumlu ve olumsuz dönüşler, başvuru bitiş tarihini takiben 14 iş günü içerisinde yapılacaktır.
Eğitmen eğitimine başvurmak isteyenler  başvuru formunu 3 Kasım Pazar günü saat 23:59’a kadar doldurabilirler. Başvuru formu için lütfen tıklayınız.
 
Sorularınız için yenibirsoylem@hrantdink.org adresinden iletişime geçebilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.