TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

HIV ile Yaşayan Bireyler Hem COVID19 Hem de Damgalama Riski Altında

Güncelleme Tarihi 08.04.2020

Kırmızı Kurdele İstanbul'un öncülüğünde HIV'le yaşayan kişilerin pandemi sürecinde ihlal edilen haklara erişebilmesi için açık çağrı metni yayınlandı. Metinde, HIV ile yaşayan bireylerin hem COVID-19 hem de damgalanma riski altında olduğu söylendi. 

Ortak çağrıda HIV ve AIDS rahatsızlıklarının erken 80’lerden bu yana kronik bir sağlık durumu olarak nitelendirildiği bilgisi paylaşılırken, içinden geçtiğimiz koronavirüs krizinde HIV ile yaşayan bireylerin maruz bırakıldığı ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamadan vazgeçilmesi ve salgında yüksek risk grubunda olan kronik hastalık sahibi kişilere sağlanan rapor ve idari izin tedbirlerinden yararlanması talep edildi. 
 

 
Çağrıda "Toplumun HIV konusundaki düşük bilgi düzeyi ve negatif kabulüne bağlı olarak yaşamın tüm alanında ötekileştirme, ayrımcılık ve damgalamaya maruz kalan HIV pozitif bireylerin sağlıklarıyla ilgili bu önemli bilgiyi ailelerinden, iş yerlerinden ve toplumun genelinden saklayarak yaşamaya mecbur kaldıkları da herkesin bildiği bir gerçek" denilirken, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerdiği tedbirlerin HIV ile yaşayan bireyleri de doğrudan ilgilendirdiği belirtildi. 
 
Açıklamanın tamamını okumak için lütfen tıklayınız.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.