TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

#HakSavunmakSuçDeğildir

Güncelleme Tarihi 22.07.2019

Çalışmalarına geçtiğimiz sene Ekim ayında başlayan Sivil Alan Araştırmaları Derneği, sivil toplum bileşenlerini, insan hakları savunucularının asılsız iddialar ve hukuk dışı uygulamalar ile itibarsızlaştırılmasına karşı durmaya davet ediyor. #HakSavunmakSuçDeğildir hashtagiyle kampanya başlatan Sivil Alan Araştırmaları Derneği, kampanyayı üç ayakta yürütecek. 

Sivil Alan Araştırmaları Derneği'nin duyurusu şöyle;

#HakSavunmakSuçDeğildir

Çalışmalarına geçtiğimiz sene Ekim ayında başlayan Sivil Alan Araştırmaları Derneği sivil toplum bileşenlerini, insan hakları savunucularının asılsız iddialar ve hukuk dışı uygulamalar ile itibarsızlaştırılmasına karşı durmaya davet ediyor. OHAL ile sivil toplum, akademi ve basın üzerinde artan baskının OHAL sonrasında sürmekte, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve toplu yürüyüş ile etkinliklerin gayrihukuki şekilde yasaklanması ile kendini göstermektedir. LGBTI+ etkinliklerinin yasaklanması, gazeteci, akademisyen ve hak savunucularına açılan davalarda tutuklu yargılama ve hak gasplarının sürmesinin yanısıra hak savunucuları ve muhalif kesimler basın yoluyla hedef gösterilmektedir.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nin bu bağlamda başlattığı kampanya üç ayaktan oluşmakta: Bazı medya organlarında hak savunucularına karşı sürdürülen karalama kampanyasına odaklanan medya takibi ile yanlış ve asılsız haberlerin kaydının tutulması, hak savunucularına karşı açılmış davaların takibi ve yeni davalarda hukuki desteğin sağlanması, hak savunucularının deneyimlerinden kesitler sunan videolar ile desteklenen bir sosyal medya kampanyası. 

Sivil Alan Araştırmaları Derneği olarak daralan sivil alanı hep birlikte özgürleştirmeyi ve tüm hak savunucuları ile dayanışmayı görev biliyoruz. İnsan haklarını savunmanın suç olmadığını düşünen ve hak savunucularının yalnızlaştırılmasına karşı çıkan herkesi desteğe davet ediyoruz.

Nasıl destek olabilirim?

Sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağımız videoları yaygınlaştırabilir, konuyla ilgili paylaşımlarınıza #HakSavunmakSuçDeğildir hashtag’ini ekleyebilirsiniz. 

Eğer bir hak savunucusu ya da hak örgütü olarak ayrımcılığa, karalamaya ya da haksız soruşturmaya maruz kaldıysanız, “hikayemi anlatmak istiyorum” diyorsanız, videolarımıza konuk olabilirsiniz. 

Sürmekte olan bir davanız varsa ve duruşmalarınız hakkında bilgi paylaşmak, hukuki destek almak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Dayanışma ve sevgiyle,

Sivil Alan Araştırmaları Derneği

https://civicspacestudies.org/

https://twitter.com/CivicSpace_tr

https://www.facebook.com/sivilalanarastirmalaridernegi

Tel: 0216 330 42 30

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.