TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Hak temelli STK'lar ile Evrensel Periyodik İnceleme Toplantısı

Güncelleme Tarihi 03.12.2014

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) 5 Aralık Cuma günü Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) Mekanizması ve tavsiyelerin izlenmesi konulu yarım günlük bir toplantı düzenliyor.

Evrensel Periyodik İnceleme, 2006 yılında oluşturulan BM İnsan Hakları Konseyi’nin BM üyesi her ülkenin insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için göstermiş olduğu performansı incelemek ve bu yolla insan hakları durumunu dünyanın her köşesinde iyileştirmek amacıyla oluşturduğu bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın Türkiye açısından etkili sonuçlar yaratmasını güçlendirmek için izleme mekanizmasına sivil toplum kuruluşlarının katılımı son derece önemlidir.

Bu bakımdan EPİ süreçlerine sivil toplum kuruluşlarının katılımını güçlendirmek amacıyla ad hoc olarak bir araya gelmiş EPİ Sivil Toplum Koalisyonu tarafından ortak bir rapor hazırlanmıştır. Koalisyonun koordinasyonu 2005 yılından bugüne Türkiye’deki insan hakları örgütlerinin bir ağı olarak faaliyet gösteren İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Koalisyona içinde yer alan örgütlerce bağımsız raporlar da hazırlanmıştır. Öte yandan  EPİ mekanizmasına gölge raporlar hazırlanması kadar Türkiye’ye yapılan tavsiyelerin özellikle de kabul edilenlerinin izlenmesi de önem arz etmektedir.

Ne var ki gerek uzunlukla sınırlaması olduğu için ortak rapor gerekse de tematik oldukları için örgütlerin hazırladığı raporlar bütün konuları içerememektedirler. İHOP olarak, yapacağımız toplantıda sizlerin çalıştığı alanlardan hareketle yapılmasının önemli olduğunu düşündüğünüz tavsiyeleri toplamayı ve bunları ilgili taraflara iletmek için gerekli girişimlerde bulunmayı diliyoruz. Ayrıca 27 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye oturumunun ardından tavsiyelerin izlenmesine yönelik stratejileri de konuşmak arzusundayız.

Bu bakımdan kurumunuzdan çalışmaya katılacak temsilcinin, toplantı öncesinde kendi faaliyet alanınıza yönelik ne gibi tavsiyeler eklenebileceğine ilişkin yazılı bir belge ile gelmesini ve toplantıda birkaç dakikalık bir konuşma yapmasını arzu etmekteyiz.

İlginiz ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

 

Tarih:              5 Aralık 2014

Saat:                14.00-17.00   

Yer:                 Otel Tunalı

Adres:             Tunalı Hilmi Cad. No.119

Kavaklıdere / Ankara

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.