Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Hak Temelli Habercilik Yarışmasına Başvurular Başladı

Güncelleme Tarihi 20.03.2019

Eşitlik Forumu, eşitlikçi haberciliğin önemini vurgulamak ve yaşadıkları bölgelerdeki insan hakları ihlalleri ile ayrımcılık vakalarını haber yapan yerel gazetecileri cesaretlendirebilmek adına, Hak Temelli Habercilik Yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılım için son tarih 30 Temmuz 2019.

Yarışmaya katılım için çeşitlilik, dahiliyet ve ayrımcılık üzerine hazırlanmış yeni haberlerin sunulması beklenirken, haberlerde dilin kullanımı, kapsayıcılık, kapsamlılık ve bölgesel temsil gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapılacak. Yarışmaya katılan yerel gazetecilerin haberleri arasından 5 tanesi, 3 kişilik bağımsız jüri tarafından seçilecek ve ödüllendirilecek. Bağımsız jüride  Gökçer Tahincioğlu, Pakrat Estukyan ve Ülkü Doğanay yer alıyor.
 
Hak Temelli Yarışması sonunda seçilen habercilere “Ayrımcılıkla Mücadele Ödül Gecesi”nde yine ayrımcılık karşıtı eşitlik teması ile düzenlenen Kısa Film Yarışması ve Grafik Tasarımı Yarışması kazananları ile birlikte ödülleri verilecek. 
 
 
 
Haberlerin bağımsız jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından, hak temelli bakış açısı ile haber yaparak meslek hayatlarını sürdürmelerini teşvik etmek adına seçilen beş haberi hazırlayan her gazeteciye 750 Euro destekte bulunulacak.

Yarışmaya yerel gazeteciler yayınlanmış veya yayınlanmamış haberleriyle başvurabilecek.  Eğer yarışmaya daha önce yayınlanmış bir haber ile başvuru yapılacaksa (yerel ve ulusal basılı gazetelerde, internet haberciliğinde) haberin 2018 yılı içinde yayınlanmış olması gerekiyor.

Başvurularda kelime/vuruş sınırı bulunmuyor. Bununla birlikte video haberler değerlendirmenin eşit yapılması için kabul edilmeyecek. 

Yarışmaya katılmak isteyen gazateciler haberleri “Haber Yarışması Başvuru” konusu ile esitlikforumu@gmail.com adresine iletişim bilgileriyle birlikte gönderebilirler. 

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.