TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Hak Temelli Habercilik Yarışmasına Başvurular Başladı

Güncelleme Tarihi 20.03.2019

Eşitlik Forumu, eşitlikçi haberciliğin önemini vurgulamak ve yaşadıkları bölgelerdeki insan hakları ihlalleri ile ayrımcılık vakalarını haber yapan yerel gazetecileri cesaretlendirebilmek adına, Hak Temelli Habercilik Yarışması düzenliyor. Yarışmaya katılım için son tarih 30 Temmuz 2019.

Yarışmaya katılım için çeşitlilik, dahiliyet ve ayrımcılık üzerine hazırlanmış yeni haberlerin sunulması beklenirken, haberlerde dilin kullanımı, kapsayıcılık, kapsamlılık ve bölgesel temsil gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapılacak. Yarışmaya katılan yerel gazetecilerin haberleri arasından 5 tanesi, 3 kişilik bağımsız jüri tarafından seçilecek ve ödüllendirilecek. Bağımsız jüride  Gökçer Tahincioğlu, Pakrat Estukyan ve Ülkü Doğanay yer alıyor.
 
Hak Temelli Yarışması sonunda seçilen habercilere “Ayrımcılıkla Mücadele Ödül Gecesi”nde yine ayrımcılık karşıtı eşitlik teması ile düzenlenen Kısa Film Yarışması ve Grafik Tasarımı Yarışması kazananları ile birlikte ödülleri verilecek. 
 
 
 
Haberlerin bağımsız jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından, hak temelli bakış açısı ile haber yaparak meslek hayatlarını sürdürmelerini teşvik etmek adına seçilen beş haberi hazırlayan her gazeteciye 750 Euro destekte bulunulacak.

Yarışmaya yerel gazeteciler yayınlanmış veya yayınlanmamış haberleriyle başvurabilecek.  Eğer yarışmaya daha önce yayınlanmış bir haber ile başvuru yapılacaksa (yerel ve ulusal basılı gazetelerde, internet haberciliğinde) haberin 2018 yılı içinde yayınlanmış olması gerekiyor.

Başvurularda kelime/vuruş sınırı bulunmuyor. Bununla birlikte video haberler değerlendirmenin eşit yapılması için kabul edilmeyecek. 

Yarışmaya katılmak isteyen gazateciler haberleri “Haber Yarışması Başvuru” konusu ile esitlikforumu@gmail.com adresine iletişim bilgileriyle birlikte gönderebilirler. 

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.