TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haber73 - 26.11.2008

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

Demircan; Dernekler Katılımcı Demokraside Yer Almalılar 

Türkiye genelinde güzel çalışmalarıyla gündemde olan, Sivil toplum geliştirme merkezi doğu ve güney doğudaki sivil toplum kuruluşlarını buluşturdu.

Sivil toplumu geliştirme merkezinin proje döngüsü eğitimi dün Van ili Tamara otelinde başladı. Eğitim seminerine Şırnak Van. Siirt, Bitlis, Muş ve Ağrı illerinden sivil toplum kuruluşları katıldı. Şırnak ilinden farklı alanda faaliyet gösteren sivil toplum Silopi Engellileri Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği(SENYADER), Kardeşlik, Çevre ve Yeşillendirme Derneği, Gençlik Çalışma Grubu ve Şırnak Yeşeren gençlik Derneği katıldı.

STGM eğitim uzmanı Sunay DEMİRCAN tarafından “Proje Döngüsü Eğitimi”değişik yönleriyle uygulamalı olarak anlatıldı. STGM eğitim uzmanı DEMİRCAN:“Eğitimin ilk gününde proje yapılırlık nelere dikkat etmelidir. Sorun nasıl tez bitirilir ve sivil toplum kuruluşlarının önemini dile getirdi.

Eğitimi örneklerle canlandıran DEMİRCAN Sivil toplum kuruluşları katılımcı demokrasilerde karar mekanizmalarda yer almaları gerektiğini, türbinlerde değil de sahada bulunması gereken ve sivil toplumu temsil kabiliyeti olan kuruluşlardır.” Dedi.

Toplantıya katılan aktif derneklerden Silopi Engellileri Yaşatma ve yardımlaşma derneği Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Halil COŞKUN; Öncelikle şunu belirtmek isterim çiçeği burnunda olan derneğimiz SENYADER’in resmi olarak katıldığı ilk eğitim semineri oldu, seminerin ilk günü olmasına rağmen çok faydalı olduğuna inanıyorum. Çünkü daha ilk günden gruplara ayrılarak projeler nasıl yazılır konusunda pratik gördük. Bunun baş aktörü tabiî ki STGM uzmanı Sunay DEMİRCAN hocamız oldu.

Derneğimizin ve daha doğrusu bütün sivil toplum örgütlerinin sadece tabela dernekçiliği yapmaması ve aktif olması gerekir. Hocamızın da belirttiği gibi derneklerimizin katılımcı demokraside yer almaları gerekir dedi.

http://www.haber73.com.tr/haber_detay.php?haber_id=30749&PHPSESSID=76cf5c6c6719b0bcc390d3380f031bb6

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.