TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Haber73 - 21.01.2009

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

STGM Sıfır Noktasındaki Dernekler İle Buluştu 
 
Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)  tarafından Silopi Grand Otelde seminer düzenlendi.

Saat 09,30 düzenlenen seminere Şırnak il’i ve İlçelerinde bulunan sivil toplum dernekleri katıldı. Şırnak’taki Derneklere yönelik olarak ilk kez Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)  tarafından düzenlenen seminere katılım yoğun oldu.  Türkiye genelinde güzel çalışmalarıyla sürekli gündemde olan, Sivil toplum geliştirme merkezi STGM Şırnak İl’indeki tüm sivil toplum kuruluşlarını buluşturdu.

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin dinleyici olarak katıldığı seminere,  Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)  Uzmanlarından Sunay Demircan, STGM Diyarbakır Yerel destek merkezi İletişim Sorumlusu E.Ezra Yıldırım ve STGM İdari ve Mali İşler Koordinatörü Nejat Taştan katıldı.

STGM tarafından verilen seminerin ilk gününde Sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları (STK) STK’ların kurumsal yapıları ve karşılaşılan temel sorunlar Bütüncül bakış ve sivil toplum konular ele alındı.

STK'ların gelişimi ve güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla verdikleri hizmetleri yerele yaymak için 4 ilde "Yerel Destek Merkezleri" kurduklarını belirten STGM Uzmanlarından Sunay Demircan, Eskişehir, Diyarbakır, Denizli ve Adana'da kurulan yerel destek merkezlerinin kendi illerindeki STK'larla birlikte çevre illerin STK'larına destek verdiklerini söyledi.

Demircan, "4 ilde bulunan "Yerel Destek Merkezleri”miz çevre illerde faaliyet gösteren STK'lara kurumsal kapasite geliştirme, proje döngüsü yönetimi eğitimleri, kampanya, ağ kurma ve kurumsal destek hizmetleri verecek bir bölgesel merkez niteliği görüyor" dedi.
Kısa bir bilgilendirme toplantısından sonra katılan STK'ların temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Sunay Demircan katılımdan hayli memnun olduklarını dile getirdi.

STGM’nin Silopi Grand Otelde verdiği seminere Şırnak İl’inden Şırnak Kadın Derneği (Şarder ), Yeşeren Gençlik Derneği ve Silopi’den Silopi Engellileri Yaşatma Ve Yardımlaşma Derneği, Silopi İlçesini Koruma-Geliştirme Ve Sanatsever Gençler derneği (Silopi-Der) ve Silopi İlçesi Eğitim Çağındaki Öğrencilere Yardım Derneği ile Silopi Kardeşlik ve Çevre Koruma derneği yönetici ve üyeleri katıldı.

Toplantıya katılan derneklerden Silopi İlçesini Koruma-Geliştirme Ve Sanatsever Gençler Derneği üyelerinden ve aynı çok sevilen kürt sanatçı Salih Şirnexi olarak bilinen Salih Eren’in dernekleri yürütme konusunda söylediği söz seminere damgasını vurdu.

Salih Eren; Dernek kurmaktaki amaç ve o derneği uzun süre yaşatmak istiyorsa insan YA MUHTAÇ OLMALI YADA AŞIK OLMALI sözü oldu.

3 Gün daha sürecek olan seminer bugün saat;9:30 da devam edecek.

http://www.haber73.com.tr/haber_detay.php?haber_id=30920

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.