TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Gündem Online - 25.09.2009

Güncelleme Tarihi 15.10.2010

'Sivil Sesler' Maçka Parkı'nda buluştu

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nin (STGM) organizesiyle 99 sivil toplum örgütünün katılım ile gerçekleştirilen 'Sivil Sesler Buluşuyor Festivali' başladı.

STGM tarafından 25-26 Eylül tarihleri arasında organize edilen Sivil Sesler Buluşuyor Festivali açılış etkinliğiyle start aldı. Türkiye ilk defa organize edilen festivalin açılış konuşmasını STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut yaptı. Festivalinin amacına değinen Korkut, Türkiye'de sivil toplum ve sivil diyalogun gelişmesinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Korkut, festivale emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ederek konuşmasına son verdi. 99 sivil toplum örgütünün katıldığı festival alanına örgütlere ait 66 stant açıldı. 'Utanç Duvarı', '2. Dünyadan kadın resimleri', 'İçimizdeki sesler', 'Genç kareler', 'Şiddetsiz Fotoğraflar' sergilerinin yer aldığı festival çeşitli panel ve atölye çalışmaları ile devam ediyor.

Açılışın ardından festivalin ilk paneli 'Dünyadan Sivil Sesler' başlığı ile yapıldı. Panele İsviçre'den Kikuchi Wehite, Hırvatistan'dan Rada Boric ve Yunanistan'dan Polyxeni Koutentaki katılarak deneyimlerini anlattı. Panele İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Günlük Gazetesi Genel Yönetmeni Ayhan Bilgen dinleyici olarak katıldı. Hırvatistan'da savaş sonrası yaşananlar hakkında bilgi veren Feminist Aktivist Rada Boric savaş sonrası kadınların yaşadığı sendromu konusunda yaptığı çalışmalarına değindi. Boric, 'Kadınlar artık bir değişim gücü. Çalışmayan ekonomik dayanağı olmayan kadınlar daha fazla istismar ediliyor' dedi. Boric, savaş sonrasında en fazla kadınların mağdur olduğun savaştan sonra ise mağduriyetlerinin devam ettiğini dile getirdi. Yunanistan'dan katılan Koutentaki ise ülkesinde gençler ve yaşlılar arasında bir savaşın yaşandığını fakat kimsenin bu savaşa değinmediğini söyledi. Panel soru cevap bölümü ile sona erdi.

http://www.gundem-online.net/haber.asp?haberid=78970

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.