Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Görme engelli gençlere yönelik toplumsal cinsiyet eğitimi

Güncelleme Tarihi 18.05.2017

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Ankara'da görme engellilere yönelik toplumsal cinsiyet eğitimi düzenliyor.

Haber fotoğrafıEtkinlik ilanı şu şekilde:

Cinsiyet; kişinin kadın ya da erkek olarak gösterdiği genetik, fizyolojik ve biyolojik özellikleri ifade eder. Toplumsal cinsiyet ise; toplumun verdiği roller, görev ve sorumluluklar, toplumun bireyi nasıl gördüğü, algıladığı ve beklentileri ile ilgilidir. Ülkemizde cinsiyete bağlı ayrımcılıkla ilgili yaşanan olumsuz örneklerin günden güne artması, konuyla ilgili fikirlerin geliştirildiği ve bilgilerin paylaşıldığı atölye çalışmalarının yapılmasını da gerekli kılmıştır. Derneğimiz, her türlü ayrımcılığa karşı durma ilkesi çerçevesinde; görme engelli gençlerin toplumsal cinsiyet konusuna dair fikirlerini paylaşma, bilgi edinme ve beyin fırtınası yapabilmesi amacıyla, Uluslararası Çocuk Merkezi işbirliği ile "Toplumsal Cinsiyet Eğitimi" düzenlemektedir.

Konu başlıkları

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Uluslararası Çocuk Merkezi işbirliğiyle düzenlenecek Toplumsal Cinsiyet Eğitimi'nde şu konular işlenecektir:
*Toplumsal Cinsiyet Kavramları
*Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil
*Toplumsal Cinsiyete Bağlı Ayrımcılık
*Engellilerin Maruz Kaldığı Cinsel Şiddet ve Cinsiyetsizleştirme.

Eğitime kimler katılabilir?

20 Mayıs 2017 Cumartesi günü, 10.00-16.00 saatleri arasında, Bilkent Üniversitesi - Uluslararası Çocuk Merkezi'nde düzenlenecek eğitim programına katılım 20 kişiyle sınırlıdır. Başvuruların değerlendirilmesinde cinsiyet dengesi gözetilmeye çabalanacaktır. Eğitime 18-30 yaş aralığındaki görme engelli gençler katılabilecektir.

Ulaşım ve iletişim

Eğitim programının gerçekleştirileceği mekana ulaşım için 09.15'te Kızılay'dan araç kaldırılacaktır. Ayrıca eğitim sonunda yine araçla Kızılay'a ulaşım sağlanacaktır. Şehir dışından katılım sağlayacak kişilerin ulaşım ve konaklama giderleri karşılanamamaktadır. Eğitim esnasında kullanılacak materyallerin herkes için erişilebilir olmasına azami özen gösterilecektir. Bu nedenle başvuru formunda özel ihtiyaçların belirtilmesi gerekmektedir.
Eğitim hakkında her türlü soru için iletisim@egitimdegormeengelliler.org e-posta adresine yazabilir, hafta içi gündüz saatlerinde 0312 418 1412, diğer saatlerde ise 0506 261 2961 nolu telefonlara ulaşabilirsiniz.
Eğitime katılmak için, başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Hep birlikte konuşalım, paylaşalım, öğrenelim!

Eğitimde Görme Engelliler Derneği

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.