TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Gerçek Gündem - 29.07.2009

Güncelleme Tarihi 04.11.2010

Örgütlenme özgürlüğü atağı

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) öncülüğündeki bir grup sivil toplum kuruluşu, yasalarda yapılmasını talep ettikleri değişikliklere yönelik imza kampanyası başlattı.

STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Pozitif Yaşam Derneği, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), Lambda İstanbul, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER)'in temsilcileriyle birlikte, düzenledikleri imza kampanyasına ilişkin The Marmara Oteli'nde bir basın toplantısı yaptı.

Toplantıda konuşan Korkut, STGM ve farklı hak alanlarında çalışan sivil toplum örgütlerinin, ocak ayından bu yana yürüttükleri ''Örgütlenme Özgürlüğü Kampanyası'' ile ''örgütlü hareket etmenin önüne konulan yasal ve toplumsal engeller konusunda farkındalık yaratarak, var olan engelleri ortadan kaldırmak için'' birlikte hareket etmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Örgütlenme özgürlüğüne yönelik ülke genelinde toplumsal algı araştırması ile başlayan, STGM'nin yerel destek merkezlerinin bulunduğu Adana, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir'de düzenlenen konferanslarla şekillenen kampanyanın, ''Birlikte değiştirelim'' sloganıyla yola çıktığını anlatan Korkut, mayıs ve haziran aylarında bu dört ilde düzenlenen etkinlikler aracılığıyla vatandaşların örgütlü hareket etmeye davet edildiğini ifade etti.

Korkut, bu etkinliklerde, 160 sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin aktif olarak birlikte çalıştığını belirterek, bu kapsamda 18-25 yaş arasındaki 3 milyon kişiye ulaştıklarını dile getirdi.

Kampanyanın geldiği bu aşamada, sivil toplum kuruluşlarından alınan görüş ve talepler doğrultusunda, yasalarda yapılması talep edilen değişikliklere yönelik bir imza kampanyası başlattıklarını kaydeden Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kampanyanın bundan sonraki aşamasında kanun koyuculara örgütlenme hakkı ve karar süreçlerine katılımın önündeki yasa ve uygulamadan kaynaklı engellerin kaldırılması için taleplerimizi ileteceğiz. TBMM'nin, yeni yasama dönemine başlamasıyla birlikte başta Dernekler Kanunu olmak üzere, yasa değişikliklerine ilişkin önerilerimizi Meclis'e taşıyacağız.''

-''TÜRKİYE ÖRGÜTLÜ BİR TOPLUM DEĞİL''-

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de örgütlenme özgürlüğünden önce Türk toplumuna, örgütlenmenin gerekliliğinin öğretilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumu oluşturan herkesin, hak ve eşitlik için mücadele etmesi gerektiğini belirten Mahruki, ''Türkiye örgütlü bir toplum değil. Türkiye, örgütlenmenin gerekliliğini, 1999 depreminden sonra fark etti. O süreçte AKUT ve on binlerce gönüllü, kendi çabalarıyla bu işleri çözmeye çalıştı. AKUT, 17 Ağustosta niye ön plana çıktı? Çünkü örgütlü bir ekipti'' diye konuştu.

KADER Başkanı Hülya Gülbahar da sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili alanın, Türkiye'de sancılı bir alan olduğunu, tüm kuruluşlar ve dernekler ne gibi sorunlar yaşıyorsa, kadın derneklerinin de aynı sorunları yaşadığını belirtti.

http://www.gercekgundem.com/?p=208486

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.