TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Gençlik Örgütleri Forumu Basın Metni

Güncelleme Tarihi 20.02.2015

Türkiye’de gençlerin hakları, sorunları ve ihtiyaçları doğrultusunda bir gençlik politika alt yapısının oluşumuna katkı sağlamak ve gençlik politikalarının belirlenmesinde etkin bir paydaş olmak hedefiyle yola çıkan 28 gençlik örgütü adına, tüzel kişiliği bulunan 26 gençlik örgütü temsilcisi “Gençlik Örgütleri Forumu Derneği”ni 29 Ocak 2015 tarihi itibari ile resmi olarak kurdu.

Gençlik Örgütleri Forumu dernek statüsünde resmi olarak kayıt oldu!göf

Türkiye’de; evrensel hak ve özgürlükler temelinde, bağımsız, sivil, demokratik, katılımcı, çoğulcu, şeffaf, cinsiyet eşitliğine dayanan ve ekolojik sürdürülebilirliğe önem veren bir gençlik politikasına ihtiyaç olduğunun altını bir kez daha çizen temsilciler atılan adımın önemli olduğunu ifade ettiler.

Geçici yönetim kurulu olarak demokratik yollarla seçilen kurumların temsilcisi olan gençler, 28-29 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da bir araya geldiler; hem gerekli belgeleri İl Dernekler Müdürlüğü'ne teslim ederek derneğin resmi kuruluşunu gerçekleştirdiler, hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulusal Ajans, Mesleki yeterlilik Kurumu, TACSO, STGM ve Sivil Düşün’ü ziyaret ederek bazı görüşmeler gerçekleştirdiler.


İstanbul Genç Adımlar Derneği’nden Genar Ersoy, Geçici Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 

Geçici Yönetim Kurulu’nun yaptığı ilk toplantının ardından açıklama yapan Genar Ersoy, “Gençlik Örgütleri Forumu olarak, katılımcı ve demokratik bir gençlik politikası oluşumuna katkı sağlamak ve gençlerin katılımı önünde ki engelleri ortadan kaldırmak en önemli hedefimiz” dedi.


Gençlik Örgütleri Forumu’na katılımın artmasının önemine de dikkat çeken Ersoy, gençlik alanında çalışan dernekler ve vakıflarla birlikte, öğrenci topluluklarını ve gençlik platformlarını da 17-18 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenecek Gençlik Örgütleri Forumu’nun birinci olağan genel kuruluna katılmaya davet etti.

Gençlik Örgütleri Forumu’nun kurucu üyeleri aşağıdaki gibidir;
AEGEE-Ankara
Adana Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü
Büyük Gençlik Hareketi
Çanakkale Koza Gençlik Derneği
Doğal Yaşam Derneği
e-gençlik Derneği
Engelli Hakları ve Engelsiz Gelecek Derneği
Eski Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönüllüleri Gençlik Derneği
GençEv
Gençlik Servisleri Merkezi Derneği
GENÇTUR
İstanbul Genç Adımlar Derneği
Kadın ve Genç Girişim Merkezi Derneği
Lykia İzcilikVe Doğa Sporları Kulübü Derneği
Mardin Gençlik ve Kültür Derneği
Martı Derneği
O2 Turizm ve Gençlik Derneği
Roman Gençlik Derneği
Rönesans Enstitüsü Derneği
SEKDER
TAŞEV Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği
Toplum Gönüllüleri Vakfı
Toplum Temelli Psikososyal Destek ve Araştırma Derneği
Türkiye Gençlik Birliği Derneği
Uçarlı Gençlik Derneği
Yaygın Eğitim Merkezi Derneği
Yinfo
Youth Agenda Derneği

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.