TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Gazete Gerçek – 31.05.2010

Güncelleme Tarihi 30.05.2012

Sivil toplum temsilcileri, kapasite geliştirme eğitimi aldı

Bursa Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) işbirliği ile Bursa Kent Konseyi (BUKKON) bünyesinde hayata geçirilen 4 haftalık Sivil Toplum Kuruluşları Kapasite Geliştirme Eğitimi (KAGEP), katılım belgesi töreniyle sona erdi.

Bursa'daki 74 dernek temsilcisinin katıldığı eğitimlerde, Bursa Valiliği İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen "Dernekler Hukuku ve Mevzuatı", Sivil Toplum Geliştirme Merkezi'nden Gökhan Kılınç "'Proje Yönetim Döngüsü", Mehru Aygül "Kaynak Geliştirme", Prof. Dr. Ömer Çaha da "Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokrasi" ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Denetçisi Özer Kaya "STK'lar İçin Kamu Kurumlarının Sağladığı Fon Kaynakları" konularında bilgiler verdi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Başkanlık Binası Büyük Salon'da gerçekleştirilen törende, sürekli olarak eğitimlere devam eden 57 dernek temsilcisi, katılım belgesi almaya hak kazandı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput törende yaptığı konuşmada, çalışmanın sivil toplum kuruluşlarını hareketlendirdiğini belirtti.

Vali Harput, "Dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla çok önemli hizmetler gerçekleştiriliyor. Demokrasinin geliştirilmesine katkı veriliyor, artık devletin milleti değil, milletin devleti olmak durumundayız. Devlet, milleti için vardır. Bursa Kent Konseyi önemli bir görev üstleniyor. Başarının bir yolu bilgi, ikinci yolu da stratejidir. Bu eğitimi çok önemsiyorum. Sivil toplumu donanımlı hale getirmek ve onların başarılı olmalarını sağlamak bizim görevimizdir." dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ise "Yerel Gündem 21 geleneğinden gelen demokratik katılım ortamının kurumsallaşması için 5393 Sayılı Belediye Yasası'na Kent Konseyi ile ilgili yeni bir madde konuldu. Burada sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Bursa Kent Konseyi çatısı altında; akademik meslek odaları, dernekler, sendikalar, vakıflar, siyasi partiler gibi kurumsal bir yapı mevcut. Türkiye çapında örnek olmaya çabalıyoruz. Bursa Kent Konseyi, Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla en aktif en çok faaliyet yapan bir yapıdır." diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanı Mustafa Yardımcı da "Demokrasinin gelişmesi için önemli adımların atıldığı bu dönemde, kent konseylerinin kurumsallaşmasında büyük heyecan yaşadık." şeklinde konuştu.

Bursa'nın tarihte Osmanlı'ya başkentlik yapıp, dernekçilik ve sivil toplum açısından da öncü olduğuna dikkati çeken Yardımcı, "Demokrasinin geliştiği alanlarda sivil toplumun daha fazla geliştiğini görüyoruz. 1890'larda temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçişte sivil toplum kuruluşlarının etkisini görmemek mümkün değil. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 29. maddesine göre, kamu kurumları sivil toplum kuruluşlarına kaynak aktarabiliyor. Dernekler Kanunu'nun 10. maddesine göre de dernekler, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler gerçekleştirebilirler. Yerel yönetimlerin yanında ortak sorunları çözmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 100 bin sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Yardımcı, bu STK'lara 7 milyon 900 bin üyenin kayıtlı olduğunu, Bursa'daki 3 bin 340 derneğin 309 bin üyesi bulunduğunu ve bunların Türkiye ortalamasının üzerinde değerler olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından eğitime katılanlara katılım belgeleri verildi.

http://www.gazetegercek.com/sivil-toplum-temsilcileri-kapasite-gelistirme-egitimi-aldi.html

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.